Texnopark va Shanghai Mitsubishi hamkorlikni kengaytirmoqda
Texnopark kompaniyasi va Xitoyning Shanghai Mitsubishi Elevator ishlab chiqaruvchisi O‘zbekistonda eskalatorlar ishlab chiqarishni mahalliylashtirish imkoniyatini o‘z ichiga olgan holda hamkorlikni kengaytirishga kelishib oldilar. Muzokaralar 2026-yil may oyi oxirida Shanxayda bo‘lib o‘tdi va sanoat kooperatsiyasini rivojlantirishga bag‘ishlandi.
Tomonlar Texnopark bazasida ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish variantini ko‘rib chiqdilar, bu korxona allaqachon Markaziy Osiyoda yiliga 500 tagacha eskalator ishlab chiqarish quvvatiga ega yagona korxona hisoblanadi. Shuningdek, lift uskunasini boshqarishning zamonaviy texnologiyalarini joriy etish istiqbollari ham muhokama qilindi.
Shanghai Mitsubishi kompaniyasining LNK tizimiga alohida e’tibor qaratildi – bu bulutli texnologiyalardan foydalangan holda liftlarni monitoring qilish va boshqarish uchun aqlli yechimdir. Uchrashuv yakunida kompaniyalar texnologik hamkorlikni chuqurlashtirish va qo‘shma loyihalarni yanada rivojlantirishdan manfaatdor ekanliklarini tasdiqladilar.

Texnopark и Shanghai Mitsubishi расширяют сотрудничество
Компания Texnopark и китайский производитель Shanghai Mitsubishi Elevator договорились о расширении сотрудничества, включая возможность локализации производства эскалаторов в Узбекистане. Переговоры прошли в Шанхае в конце мая 2026 года и были посвящены развитию промышленной кооперации.
Стороны рассмотрели вариант запуска производства на базе Texnopark, который уже является единственным предприятием в Центральной Азии по выпуску эскалаторов с мощностью до 500 единиц в год. Также обсуждались перспективы внедрения современных технологий управления лифтовым оборудованием.
Отдельное внимание уделили системе LNK от Shanghai Mitsubishi — интеллектуальному решению для мониторинга и управления лифтами с использованием облачных технологий. По итогам встречи компании подтвердили заинтересованность в углублении технологического партнёрства и дальнейшей проработке совместных проектов.