Taxminan 100 kompaniya ishtirokida
Yaponiyaning Tochigi prefekturasida joylashgan Utsunomiya shahrida O‘zbekistonning Farg‘ona viloyati delegatsiyasi va Yaponiya biznes vakillari ishtirokida yirik biznes forum bo‘lib o‘tdi. Tadbirda 100 ga yaqin kompaniya ishtirok etdi va mintaqalar o‘rtasidagi investitsion hamkorlikni muhokama qilish hamda iqtisodiy aloqalarni kengaytirish uchun platforma bo‘ldi.
Farg‘ona viloyati hokimi Khayrullo Bozorov o‘z nutqida O‘zbekiston va Yaponiya o‘rtasidagi munosabatlar yangi bosqichga chiqqanini va to‘g‘ridan-to‘g‘ri mintaqalararo aloqalarni kuchaytirishni talab qilishini ta’kidladi. Forum ishtirokchilariga mintaqaning investitsion muhiti, soliq imtiyozlari, biznes uchun preferensiyalar va iqtisodiy islohotlar natijalari haqida ma’lumot berildi.
Muhokamalarning alohida bloki mehnat migratsiyasi va kadrlar tayyorlashga, shuningdek, IT, energetika, tibbiyot, turizm va raqamli transformatsiyada qo‘shma loyihalarni rivojlantirishga bag‘ishlandi. Tadbir yakunida tomonlar amaliy hamkorlikni kengaytirish va yangi qo‘shma investitsion tashabbuslarni yaratishdan manfaatdor ekanliklarini tasdiqladilar.

Узбекистан принял участие в масштабном бизнес-форуме в Японии
В японском городе Уцуномия, расположенном в префектуре Точиги, состоялся крупный бизнес-форум с участием делегации Ферганской области Узбекистана и представителей японского бизнеса. Мероприятие собрало порядка 100 компаний и стало площадкой для обсуждения инвестиционного сотрудничества и расширения экономических связей между регионами.
Хоким Ферганской области Хайрулло Бозоров в своём выступлении отметил, что отношения между Узбекистаном и Японией вышли на новый уровень и требуют усиления прямых межрегиональных контактов. Участникам форума представили информацию об инвестиционном климате региона, налоговых льготах, преференциях для бизнеса и результатах экономических реформ.
Отдельный блок обсуждений был посвящён трудовой миграции и подготовке кадров, а также развитию совместных проектов в IT, энергетике, медицине, туризме и цифровой трансформации. По итогам мероприятия стороны подтвердили заинтересованность в расширении практического сотрудничества и создании новых совместных инвестиционных инициатив.