Uzbekistan umumiy davlat qarzi 2026-yilning birinchi choragi yakuniga ko‘ra 47 milliard dollarga yetdi, bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 4,4 milliard dollarga ko‘pdir. Qarzning asosiy qismi avvalgidek tashqi qarzlar hisobiga to‘g‘ri keladi.
Iqtisodiyot va moliya vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, tashqi qarz 39,8 milliard dollarni, ichki qarz esa 7,2 milliard dollarni tashkil etadi. Jalb qilingan mablag‘larning sezilarli qismi byudjet taqchilligini qoplashga, shuningdek, iqtisodiyotning asosiy tarmoqlarini, jumladan, energetika, transport, qishloq va suv xo‘jaligi, uy-joy kommunal xo‘jaligi, ta’lim va raqamli texnologiyalarni rivojlantirishga yo‘naltirilgan.
Mamlakatning eng yirik kreditorlari orasida xalqaro moliya institutlari qolmoqda. Xususan, World Bank oldidagi qarz 9,04 milliard dollarni, Asian Development Bank oldidagi qarz esa 8,3 milliard dollarni tashkil etadi. Qarzning o‘sishi mamlakatda so‘nggi yillarda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli investitsiya dasturlarini aks ettiradi.

Общий государственный долг Узбекистан по итогам первого квартала 2026 года достиг 47 млрд долларов, увеличившись на 4,4 млрд по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Основная часть задолженности по-прежнему приходится на внешние заимствования.
По данным Министерства экономики и финансов, внешний долг составляет 39,8 млрд долларов, тогда как внутренний — 7,2 млрд долларов. Значительная доля привлечённых средств направлялась на покрытие дефицита бюджета, а также на развитие ключевых отраслей экономики, включая энергетику, транспорт, сельское и водное хозяйство, ЖКХ, образование и цифровые технологии.
Среди крупнейших кредиторов страны остаются международные финансовые институты. В частности, задолженность перед World Bank составляет 9,04 млрд долларов, а перед Asian Development Bank — 8,3 млрд долларов. Рост долга отражает масштабные инвестиционные программы, реализуемые в стране в последние годы.