Xitoy biznesi O'zbekistonga qiziqish bildirmoqda
Zhejiang provinsiyasi kompaniyalari respublikada filial ochish va investitsiya loyihalarini ishga tushirishni ko'rib chiqmoqda
O‘zbekiston Xitoy investorlarining e'tiborini tortishda davom etmoqda. Zhejiang provinsiyasining Jiaxing shahrida O‘zbekistonning Shanxaydagi Bosh konsulligi vakillari Zicheng United Construction Group va Jiaxing Houbang Import and Export kompaniyalari rahbariyati bilan muzokaralar o‘tkazdi, unda hamkorlik istiqbollari va yangi loyihalarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
O‘zbekiston tomoni mamlakatning investitsiya muhiti, xorijiy investorlar uchun amaldagi imtiyozlar, infratuzilmani rivojlantirish va biznes yuritish imkoniyatlari haqida ma'lumot berdi. Uchrashuv yakunida Zicheng United qurilish guruhi rahbari Jiang Guohua kompaniyaning O‘zbekistonda vakolatxonasini ochishga qiziqish bildirdi va iyun-iyul oylarida respublikaga tashrif buyurib, potentsial loyihalarni batafsil muhokama qilish rejalarini tasdiqladi.
To‘qimachilik va kiyim-kechak xalqaro savdosi sohasida faoliyat yurituvchi Jiaxing Houbang kompaniyasi ham hamkorlikka qiziqish bildirdi. Uning rahbari Xu Wei O‘zbekistonning yengil sanoatidagi o‘zgarishlarni ijobiy baholadi va to‘qimachilik korxonasi qurish imkoniyatini o‘rganishga tayyorligini bildirdi. Bundan tashqari, tomonlar Xitoy tadbirkorlarining yil oxirigacha O‘zbekistonga tashrifini tashkil etishga kelishib oldilar.

Chinese Business Eyes Uzbekistan
Companies from Zhejiang Province are considering opening a branch and launching investment projects in the republic
Uzbekistan continues to attract the attention of Chinese investors. In Jiaxing city, Zhejiang Province, representatives of the Consulate General of Uzbekistan in Shanghai held talks with the management of Zicheng United Construction Group and Jiaxing Houbang Import and Export, during which prospects for cooperation and implementation of new projects were discussed.
The Uzbek side provided information on the country's investment climate, existing incentives for foreign investors, infrastructure development, and business opportunities. Following the meeting, Jiang Guohua, head of Zicheng United Construction Group, expressed interest in opening a company representative office in Uzbekistan and confirmed plans to visit the republic in June–July for a detailed discussion of potential projects.
Jiaxing Houbang, a company operating in international textile and apparel trade, also showed interest in cooperation. Its head, Xu Wei, positively assessed the changes in Uzbekistan's light industry and announced his readiness to explore the possibility of building a textile enterprise. In addition, the parties agreed to organize a visit of Chinese entrepreneurs to Uzbekistan by the end of the year to prepare specific proposals.