Xitoy biznesi O'zbekistonga qiziqish bildirmoqda
Zhejiang provinsiyasi kompaniyalari respublikada filial ochish va investitsiya loyihalarini ishga tushirishni ko'rib chiqmoqda
O‘zbekiston Xitoy investorlarining e'tiborini tortishda davom etmoqda. Zhejiang provinsiyasining Jiaxing shahrida O‘zbekistonning Shanxaydagi Bosh konsulligi vakillari Zicheng United Construction Group va Jiaxing Houbang Import and Export kompaniyalari rahbariyati bilan muzokaralar o‘tkazdi, unda hamkorlik istiqbollari va yangi loyihalarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
O‘zbekiston tomoni mamlakatning investitsiya muhiti, xorijiy investorlar uchun amaldagi imtiyozlar, infratuzilmani rivojlantirish va biznes yuritish imkoniyatlari haqida ma'lumot berdi. Uchrashuv yakunida Zicheng United qurilish guruhi rahbari Jiang Guohua kompaniyaning O‘zbekistonda vakolatxonasini ochishga qiziqish bildirdi va iyun-iyul oylarida respublikaga tashrif buyurib, potentsial loyihalarni batafsil muhokama qilish rejalarini tasdiqladi.
To‘qimachilik va kiyim-kechak xalqaro savdosi sohasida faoliyat yurituvchi Jiaxing Houbang kompaniyasi ham hamkorlikka qiziqish bildirdi. Uning rahbari Xu Wei O‘zbekistonning yengil sanoatidagi o‘zgarishlarni ijobiy baholadi va to‘qimachilik korxonasi qurish imkoniyatini o‘rganishga tayyorligini bildirdi. Bundan tashqari, tomonlar Xitoy tadbirkorlarining yil oxirigacha O‘zbekistonga tashrifini tashkil etishga kelishib oldilar.

Китайский бизнес присматривается к Узбекистану
Компании из провинции Чжэцзян рассматривают открытие филиала и запуск инвестиционных проектов в республике
Узбекистан продолжает привлекать внимание китайских инвесторов. В городе Цзясин провинции Чжэцзян представители Генерального консульства Узбекистана в Шанхае провели переговоры с руководством компаний Zicheng United Construction Group и Jiaxing Houbang Import and Export, в ходе которых обсуждались перспективы сотрудничества и реализации новых проектов.
Узбекская сторона представила информацию об инвестиционном климате страны, действующих льготах для иностранных инвесторов, развитии инфраструктуры и возможностях для ведения бизнеса. По итогам встречи глава строительной группы Zicheng United Цзян Гохуа выразил заинтересованность в открытии представительства компании в Узбекистане и подтвердил планы посетить республику в июне–июле для детального обсуждения потенциальных проектов.
Интерес к сотрудничеству проявила и компания Jiaxing Houbang, работающая в сфере международной торговли текстилем и одеждой. Ее руководитель Сюй Вэй положительно оценил изменения в легкой промышленности Узбекистана и сообщил о готовности изучить возможность строительства текстильного предприятия. Кроме того, стороны договорились организовать визит китайских предпринимателей в Узбекистан до конца года для подготовки конкретных