Farg'ona Yaponiya bilan loyihalar va 5 million dollarlik IT-xizmatlar eksporti bo'yicha kelishuvga erishdi
Delegatsiyaning Yaponiyaga tashrifi natijasida raqamli sohada yangi kelishuvlar, investitsion muzokaralar va shartnomalar imzolandi
Farg'ona viloyati hokimi Xayrullo Bozorov boshchiligidagi delegatsiya Yaponiyaga ishchi tashrifini yakunladi, uning natijasida tomonlar oltita hamkorlik shartnomasini imzoladilar va savdo, investitsiyalar hamda yuqori texnologiyalar sohasida bir qator kelishuvlarga erishdilar.
Tashrif davomida viloyat vakillari Tokio, Hachioji shaharlari, shuningdek, Chiba va Tochigi prefekturalari rahbariyati bilan uchrashuvlar o'tkazdilar. Avtomobilsozlik, elektrotexnika, axborot texnologiyalari, qishloq xo'jaligi, oziq-ovqat sanoati, ta'lim, tibbiyot va xalqaro savdo sohalarida faoliyat yurituvchi yapon kompaniyalari bilan ham muzokaralar bo'lib o'tdi. Ishbilarmonlik aloqalarini rivojlantirish va qo'shma loyihalar uchun yangi yo'nalishlarni izlashga alohida e'tibor qaratildi.
Tashrifning asosiy natijalaridan biri 10 ta yapon IT-kompaniyasi bilan 2027 yil oxirigacha umumiy qiymati 5 million dollarlik xizmatlar eksporti bo'yicha kelishuv bo'ldi. Bundan tashqari, biznes-forum doirasida O'zbekiston tomoni Farg'ona viloyatining investitsion salohiyatini taqdim etdi va raqamli texnologiyalar, tibbiyot va oziq-ovqat sanoati sohasidagi Yaponiya tajribasini o'rgandi. Muzokaralar ishtirokchilari hamkorlikni yanada kengaytirishga qiziqish bildirdilar.

A delegation from Fergana region, led by Hokim Khayrullo Bozorov, concluded a working visit to Japan, resulting in the signing of six cooperation agreements and a number of arrangements in trade, investment, and high technologies.
During the trip, regional representatives held meetings with the leadership of Tokyo, Hachioji, as well as Chiba and Tochigi prefectures. Negotiations also took place with Japanese companies operating in the automotive industry, electrical engineering, information technology, agriculture, food industry, education, medicine, and international trade. Special attention was paid to developing business contacts and finding new directions for joint projects.
One of the main outcomes of the visit was an agreement with 10 Japanese IT companies to export services totaling $5 million by the end of 2027. In addition, within the framework of the business forum, the Uzbek side presented the investment potential of Fergana region and studied Japanese experience in digital technologies, medicine, and the food industry. The participants in the negotiations confirmed their interest in further expansion.