Uzbekistan Energetika vazirligi 1-iyundan kuchga kiradigan elektr energiyasi va tabiiy gaz tariflarining navbatdagi oshirilishiga birinchi marta batafsil izoh berdi. Vazirlikning ta'kidlashicha, tuzatish inflyatsiya, ishlab chiqarish xarajatlarining o'sishi va mamlakat energetika infratuzilmasini yanada modernizatsiya qilish zarurati bilan bog'liq.
Vazirlik vakillarining so'zlariga ko'ra, bu rejadan tashqari oshirish emas, balki hukumat qaroriga muvofiq tariflarni indeksatsiya qilishdir. 1-may holatiga ko'ra, Uzbekistan'da yillik inflyatsiya 7,1% ni tashkil etdi, elektr energiyasi va gaz tariflarining o'rtacha o'sishi esa taxminan 10% atrofida bo'ldi. Energetika vazirligi, shuningdek, mamlakatda elektr energiyasi narxi dunyodagi eng past ko'rsatkichlardan biri bo'lib, o'rtacha 1 kVt·soat uchun 4–5 sentni tashkil etishini ta'kidladi.
Vazirlik ta'kidlashicha, aholi uchun bazaviy iste'mol doirasidagi tariflar energiya ishlab chiqarish va yetkazib berishning haqiqiy tannarxini qoplamaydi. Farqni davlat byudjeti qoplaydi. Vazirlikning baholashicha, indeksatsiyadan voz kechish byudjetga qo'shimcha yuk bo'lib, ijtimoiy dasturlar, sog'liqni saqlash va ta'limni moliyalashtirish hajmini qisqartirishi mumkin edi. Shuningdek, mablag'lar elektr stansiyalari, tarmoqlar, podstansiyalar va energetika tizimini yanada rivojlantirish uchun zarurligi qayd etildi.

Министерство энергетики Узбекистана впервые подробно прокомментировало очередное повышение тарифов на электроэнергию и природный газ, вступающее в силу с 1 июня. В ведомстве заявили, что корректировка связана с инфляцией, ростом производственных затрат и необходимостью дальнейшей модернизации энергетической инфраструктуры страны.
По словам представителей министерства, речь идет не о внеплановом повышении, а об индексации тарифов в соответствии с постановлением правительства. На 1 мая годовая инфляция в Узбекистане составила 7,1%, а средний рост тарифов на электроэнергию и газ оказался на уровне около 10%. В Минэнерго также отметили, что стоимость электроэнергии в стране остается одной из самых низких в мире и составляет в среднем 4–5 центов за кВт·ч.
В ведомстве подчеркнули, что тарифы для населения в рамках базового потребления по-прежнему не покрывают реальную себестоимость производства и доставки энергии. Разницу компенсирует государственный бюджет. По оценке министерства, отказ от индексации привел бы к дополнительной нагрузке на бюджет и мог бы сократить объем финансирования социальных программ, здравоохранения и образования. Также отмечается, что средства необходимы для обслуживания электростанций, сетей, подстанций и дальнейшего развития энергетической системы.