Uzbekistan Energetika vazirligi 1-iyundan kuchga kiradigan elektr energiyasi va tabiiy gaz tariflarining navbatdagi oshirilishiga birinchi marta batafsil izoh berdi. Vazirlikning ta'kidlashicha, tuzatish inflyatsiya, ishlab chiqarish xarajatlarining o'sishi va mamlakat energetika infratuzilmasini yanada modernizatsiya qilish zarurati bilan bog'liq.
Vazirlik vakillarining so'zlariga ko'ra, bu rejadan tashqari oshirish emas, balki hukumat qaroriga muvofiq tariflarni indeksatsiya qilishdir. 1-may holatiga ko'ra, Uzbekistan'da yillik inflyatsiya 7,1% ni tashkil etdi, elektr energiyasi va gaz tariflarining o'rtacha o'sishi esa taxminan 10% atrofida bo'ldi. Energetika vazirligi, shuningdek, mamlakatda elektr energiyasi narxi dunyodagi eng past ko'rsatkichlardan biri bo'lib, o'rtacha 1 kVt·soat uchun 4–5 sentni tashkil etishini ta'kidladi.
Vazirlik ta'kidlashicha, aholi uchun bazaviy iste'mol doirasidagi tariflar energiya ishlab chiqarish va yetkazib berishning haqiqiy tannarxini qoplamaydi. Farqni davlat byudjeti qoplaydi. Vazirlikning baholashicha, indeksatsiyadan voz kechish byudjetga qo'shimcha yuk bo'lib, ijtimoiy dasturlar, sog'liqni saqlash va ta'limni moliyalashtirish hajmini qisqartirishi mumkin edi. Shuningdek, mablag'lar elektr stansiyalari, tarmoqlar, podstansiyalar va energetika tizimini yanada rivojlantirish uchun zarurligi qayd etildi.

The Ministry of Energy of Uzbekistan has for the first time provided a detailed commentary on the upcoming increase in electricity and natural gas tariffs, effective June 1. The agency stated that the adjustment is due to inflation, rising production costs, and the need for further modernization of the country's energy infrastructure.
According to ministry representatives, this is not an unscheduled increase, but rather a tariff indexation in accordance with a government decree. As of May 1, annual inflation in Uzbekistan was 7.1%, while the average increase in electricity and gas tariffs was around 10%. The Ministry of Energy also noted that the cost of electricity in the country remains one of the lowest in the world, averaging 4–5 cents per kWh.
The agency emphasized that tariffs for the population within the basic consumption still do not cover the actual cost of energy production and delivery. The difference is compensated by the state budget. According to the ministry's assessment, a refusal to index would have led to an additional burden on the budget and could have reduced funding for social programs, healthcare, and education. It is also noted that funds are needed for the maintenance of power plants, networks, substations, and the further development of the energy system.