Energiya saqlash tizimlari quyosh va shamol energiyasini integratsiyalashuvining asosiy elementi bo'ldi
O'zbekistonda akkumulyator batareyalari asosidagi energiya saqlash tizimlarining (BESS) roli jadal o'sib bormoqda. Energetika vazirligi ma'lumotlariga ko'ra, ularning umumiy quvvati 1545 MVtga yetdi, bu esa kechki eng yuqori elektr energiyasi iste'molining 13,5% dan ortig'ini qoplash imkonini beradi. Shunday qilib, maksimal yuklanish soatlarida har sakkizinchi kilovatt soat avval to'plangan energiya hisobiga ta'minlanadi.
BESSning rivojlanishi mamlakatning qayta tiklanadigan energiya manbalari ulushini kengaytirish va energiya tizimining barqarorligini oshirishga qaratilgan keng ko'lamli energetika transformatsiyasining bir qismiga aylandi. Bugungi kunda respublikada umumiy quvvati 3930 MVt bo'lgan 15 ta quyosh elektr stansiyasi va umumiy quvvati 1652 MVt bo'lgan 5 ta shamol elektr stansiyasi ishlamoqda. Faqatgina yil boshidan buyon ular 4 milliard kVt·soatdan ortiq ekologik toza elektr energiyasi ishlab chiqardi.
Energiya saqlash tizimlarining birinchi yirik loyihalari 2024 yilda Farg'ona va Andijon viloyatlarida ishga tushirildi, u yerda har biri 150 MVt quvvatga ega qurilmalar o'rnatildi. 2025 yilda yangi quvvatlar qo'shilib, umumiy ko'rsatkich 1545 MVtga va energiya sig'imi 2600 MVt·soatga yetkazildi. Energetika vazirligida ta'kidlanishicha, BESSning rivojlanishi issiqlik elektr stansiyalariga yuklamani kamaytiradi, tabiiy gaz iste'molini qisqartiradi va energiya ta'minotining ishonchliligini oshiradi. 2026 yilga kelib tizimlar quvvatini 2000 MVtga, 2030 yilga kelib esa 4,5 GVtga oshirish rejalashtirilgan.

Energy storage systems have become a key element in integrating solar and wind generation
In Uzbekistan, the role of battery energy storage systems (BESS) is rapidly growing. According to the Ministry of Energy, their total capacity has reached 1545 MW, allowing them to cover more than 13.5% of evening peak electricity consumption. Thus, approximately one in eight kilowatts during peak load hours is provided by previously stored energy.
The development of BESS has become part of the country's large-scale energy transformation, aimed at expanding the share of renewable energy sources and increasing the stability of the energy system. Today, 15 solar power plants with a total capacity of 3930 MW and 5 wind power plants with a total capacity of 1652 MW operate in the republic. Since the beginning of the year alone, they have generated more than 4 billion kWh of environmentally friendly electricity.
The first major storage system projects were launched in 2024 in Fergana and Andijan regions, where 150 MW installations were commissioned in each. In 2025, new capacities were added, bringing the total capacity to 1545 MW and energy capacity to 2600 MWh. The Ministry of Energy notes that the development of BESS reduces the load on thermal power plants, cuts natural gas consumption, and increases the reliability of energy supply. By 2026, it is planned to increase the system capacity to 2000 MW, and by 2030, to 4.5 GW.