Uzbekistan 2026-yilning besh oyida elektr energiyasi ishlab chiqarishni o'tgan yilning shu davriga nisbatan 5,8% ga oshirdi. Mamlakat Energetika vazirligi ma'lumotlariga ko'ra, yanvar-may oylarida 37,68 mlrd kVt⋅soat elektr energiyasi ishlab chiqarilgan, bu o'tgan yilgidan 2,06 mlrd kVt⋅soatga ko'pdir.
Ushbu davrda elektr energiyasi iste'moli ham o'sib, 36,32 mlrd kVt⋅soatga yetdi, bu 1,3 mlrd kVt⋅soatga yoki 3,8% ga ko'pdir. Bunday ko'rsatkichlar sanoat va maishiy sektorda elektr energiyasiga bo'lgan talabning barqaror o'sishini, shuningdek, mamlakat energetika tizimining barqaror ishlashini aks ettiradi.
2026-yil may oyining alohida statistikasida ishlab chiqarish 7,02 mlrd kVt⋅soatni tashkil etdi, bu 2025-yil may oyiga nisbatan 3,7% ga yuqori. May oyida elektr energiyasi iste'moli 6,78 mlrd kVt⋅soatga yetdi, bu o'tgan yilning shu davriga nisbatan atigi 0,1% ga oshgan, bu energetika tizimidagi yuklamaning barqarorlashganini ko'rsatadi.

Uzbekistan Increases Electricity Generation
Uzbekistan increased electricity production by 5.8% in the first five months of 2026 compared to the same period last year. According to the country's Ministry of Energy, 37.68 billion kWh were generated in January–May, which is 2.06 billion kWh more than a year earlier.
Electricity consumption during this period also grew to 36.32 billion kWh, an increase of 1.3 billion kWh, or 3.8%. These figures reflect a steady increase in demand for electricity in the industrial and domestic sectors, as well as the stable operation of the country's energy system.
In separate statistics for May 2026, generation amounted to 7.02 billion kWh, which is 3.7% higher than in May 2025. Electricity consumption in May reached 6.78 billion kWh, an increase of only 0.1% compared to the same period last year, indicating a stabilization of the load on the energy system.