Muzokaralarda tomonlar 5G va 6G texnologiyalari, sun'iy intellekt, kiberxavfsizlik va telekommunikatsiyalarni o'z ichiga olgan istiqbolli yo'nalishlarga alohida e'tibor qaratdilar. Shuningdek, SPbGUT, Toshkent Axborot Texnologiyalari Universiteti va Cyber University o'rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Tashabbuslar qatorida ikki diplomli dasturlarni ishga tushirish, o'zbek talabalarining magistratura va doktoranturada o'qish imkoniyatlarini kengaytirish, shuningdek, akademik almashinuvni rivojlantirish mavjud.
Uchrashuvning yana bir muhim natijasi yangi avlod aloqa tarmoqlari va radiochastota spektrini boshqarish sohasida ishlanmalar bilan shug'ullanadigan qo'shma ilmiy-tadqiqot markazini yaratishni muhokama qilish bo'ldi. Tashrif davomida delegatsiya universitetning kiberxavfsizlik, radioaloqa va zamonaviy telekommunikatsiyalar sohasida faoliyat yurituvchi laboratoriyalari va tadqiqot markazlari bilan tanishdi. Yangi loyihalar Uzbekistan va Russia o'rtasidagi IT-sohasidagi hamkorlikni mustahkamlashga va xalqaro texnologiyalar bozorida talab qilinadigan mutaxassislarni tayyorlashga yordam berishi kutilmoqda.

Министр цифровых технологий Узбекистана Шерзод Шерматов в ходе визита в Россию посетил Санкт-Петербургский государственный университет телекоммуникаций имени профессора М. А. Бонч-Бруевича, где обсудил с руководством университета расширение сотрудничества в сфере цифрового образования, науки и подготовки кадров для высокотехнологичных отраслей.
На переговорах стороны уделили особое внимание перспективным направлениям, включая технологии 5G и 6G, искусственный интеллект, кибербезопасность и телекоммуникации. Также обсуждалось развитие партнёрства между СПбГУТ, Ташкентский университет информационных технологий и Cyber University. В числе инициатив — запуск программ двойных дипломов, расширение возможностей для обучения узбекских студентов в магистратуре и докторантуре, а также развитие академического обмена.
Ещё одним важным итогом встречи стало обсуждение создания совместного научно-исследовательского центра, который займётся разработками в области сетей связи нового поколения и управления радиочастотным спектром. Во время визита делегация ознакомилась с лабораториями и исследовательскими центрами университета, работающими в сферах кибербезопасности, радиосвязи и современных телекоммуникаций. Ожидается, что новые проекты помогут укрепить сотрудничество между Узбекистаном и Россией в IT-сфере и подготовить специалистов, востребованных на международном рынке технологий.