Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatovning ta'kidlashicha, O'zbekistonda sun'iy intellektni rivojlantirish avvalo odamlarga amaliy foyda keltirishi kerak. Sankt-Peterburg xalqaro iqtisodiy forumida so'zga chiqqan vazir mamlakatning asosiy maqsadlari yangi ish o'rinlari yaratish, aholi daromadlarini oshirish va turmush sifatini yaxshilash ekanligini ta'kidladi.
Vazirning so'zlariga ko'ra, O'zbekiston IT-sektorni faol rivojlantirmoqda va xorijiy kompaniyalarni jalb qilmoqda. Agar 2017-yilda IT Park Uzbekistan'da xorijiy kapitalga ega atigi to'rtta kompaniya faoliyat yuritgan bo'lsa, bugungi kunda mamlakatda har oyda 70 dan ortiq yangi xalqaro IT-kompaniyalar ofislari ochilmoqda. Hukumat mutaxassislarni chet elga ishlashga yuborish o'rniga, mamlakat ichida masofaviy ishlash uchun sharoit yaratishni rejalashtirmoqda.
Shermatovning ta'kidlashicha, O'zbekiston yirik til modellarini yaratishda jahon yetakchilari bilan raqobatlashishni rejalashtirmaydi. Buning o'rniga, odamlarga ko'proq pul ishlashga va sifatliroq xizmatlar olishga yordam beradigan loyihalarga e'tibor qaratilgan. Sun'iy intellektni joriy etishning ustuvor yo'nalishlari qatorida sog'liqni saqlash va ta'lim tilga olindi. Vazir, shuningdek, StartupBlink ma'lumotlariga ko'ra, O'zbekiston yaqinda startap ekotizimining eng yuqori o'sish sur'atlariga ega mamlakat deb tan olinganini va "yil mamlakati" maqomini olganini eslatdi.

Uzbekistan Bets on AI, But Not for High-Profile Technologies
The Minister of Digital Technologies stated that the country's main priority is jobs and increased citizen incomes
Sherzod Shermatov, Minister of Digital Technologies, stated that the development of artificial intelligence in Uzbekistan should primarily bring practical benefits to people. Speaking at the St. Petersburg International Economic Forum, he emphasized that the country's main goals are to create new jobs, increase the population's income, and improve the quality of life.
According to the minister, Uzbekistan is actively developing its IT sector and attracting foreign companies. While in 2017, only four companies with foreign capital operated in IT Park Uzbekistan, today more than 70 new offices of international IT companies open monthly in the country. The authorities aim not to send specialists abroad for work, but to create conditions for remote work within the country.
Shermatov noted that Uzbekistan does not plan to compete with global leaders in creating large language models. Instead, attention is focused on projects that help people earn more and receive higher quality services. Healthcare and education are named among the priority areas for AI implementation. The minister also recalled that, according to StartupBlink, Uzbekistan was recently recognized as the country with the highest growth rates in its startup ecosystem and received the status of "country of the year."