Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatovning ta'kidlashicha, O'zbekistonda sun'iy intellektni rivojlantirish avvalo odamlarga amaliy foyda keltirishi kerak. Sankt-Peterburg xalqaro iqtisodiy forumida so'zga chiqqan vazir mamlakatning asosiy maqsadlari yangi ish o'rinlari yaratish, aholi daromadlarini oshirish va turmush sifatini yaxshilash ekanligini ta'kidladi.
Vazirning so'zlariga ko'ra, O'zbekiston IT-sektorni faol rivojlantirmoqda va xorijiy kompaniyalarni jalb qilmoqda. Agar 2017-yilda IT Park Uzbekistan'da xorijiy kapitalga ega atigi to'rtta kompaniya faoliyat yuritgan bo'lsa, bugungi kunda mamlakatda har oyda 70 dan ortiq yangi xalqaro IT-kompaniyalar ofislari ochilmoqda. Hukumat mutaxassislarni chet elga ishlashga yuborish o'rniga, mamlakat ichida masofaviy ishlash uchun sharoit yaratishni rejalashtirmoqda.
Shermatovning ta'kidlashicha, O'zbekiston yirik til modellarini yaratishda jahon yetakchilari bilan raqobatlashishni rejalashtirmaydi. Buning o'rniga, odamlarga ko'proq pul ishlashga va sifatliroq xizmatlar olishga yordam beradigan loyihalarga e'tibor qaratilgan. Sun'iy intellektni joriy etishning ustuvor yo'nalishlari qatorida sog'liqni saqlash va ta'lim tilga olindi. Vazir, shuningdek, StartupBlink ma'lumotlariga ko'ra, O'zbekiston yaqinda startap ekotizimining eng yuqori o'sish sur'atlariga ega mamlakat deb tan olinganini va "yil mamlakati" maqomini olganini eslatdi.

Министр цифровых технологий Шерзод Шерматов заявил, что развитие искусственного интеллекта в Узбекистане должно прежде всего приносить практическую пользу людям. Выступая на Петербургском международном экономическом форуме, он подчеркнул, что основными целями страны являются создание новых рабочих мест, повышение доходов населения и улучшение качества жизни.
По словам министра, Узбекистан активно развивает IT-сектор и привлекает зарубежные компании. Если в 2017 году в IT Park Uzbekistan работали лишь четыре компании с иностранным капиталом, то сегодня в стране ежемесячно открывается более 70 новых офисов международных IT-компаний. Власти рассчитывают не отправлять специалистов на заработки за рубеж, а создавать условия для удалённой работы внутри страны.
Шерматов отметил, что Узбекистан не планирует конкурировать с мировыми лидерами в создании крупных языковых моделей. Вместо этого внимание сосредоточено на проектах, которые помогают людям зарабатывать больше и получать более качественные услуги. В числе приоритетных направлений внедрения искусственного интеллекта названы здравоохранение и образование. Министр также напомнил, что, по данным StartupBlink, Узбекистан недавно был признан страной с самыми высокими темпами роста стартап-экосистемы и получил статус «страны года».