Rossiya gazining O'zbekistonga yetkazib berilishi keskin oshdi
2025-yil yakunlari bo'yicha Rossiya tabiiy gazining O'zbekistonga yetkazib berilishi 15% ga oshib, 6,48 milliard kub metrga yetdi. Bu haqda Gazpromning yillik hisobotida aytilgan. Taqqoslash uchun, 2024-yilda yetkazib berish hajmi 5,64 milliard kub metrni tashkil etgan, yil davomida o'sish 840 million kub metrdan oshgan.
O'sish Qozog'iston hududi orqali "O'rta Osiyo – Markaz" magistral gaz quvuri bo'ylab, u revers rejimida ishlatiladi, o'tkazish hajmining oshishi hisobiga ta'minlandi. Kompaniyada qayd etilishicha, 2025-yilning to'rtinchi choragida yetkazib berish mavjud infratuzilmaning maksimal texnik quvvati darajasida amalga oshirilgan.
Gazprom va O'zbekiston o'rtasidagi shartnoma 2023-yilda imzolangan, amaldagi yetkazib berishlar esa o'sha yilning kuzida boshlangan. Hujjat har yili 7,7 milliard kub metrgacha gaz yetkazib berishni nazarda tutadi, shuning uchun joriy hajm allaqachon belgilangan maksimal darajaga yaqinlashgan. Shu bilan birga, Rossiya kompaniyasi mintaqaning boshqa mamlakatlari bilan energetika sohasidagi hamkorlikni kengaytirmoqda. Avvalroq, 2025-yil yakunlari bo'yicha Qozog'iston, O'zbekiston va Qirg'izistonga gaz yetkazib berishning umumiy hajmi 22% dan oshgani, Qozog'iston bilan tranzit shartnomalari esa 2040-yilgacha amal qilishi xabar qilingan edi.

Gazprom increased exports by 15%, and year-end supplies reached the pipeline's maximum capacity
Russian natural gas supplies to Uzbekistan increased by 15% in 2025, reaching 6.48 billion cubic meters. This is stated in Gazprom's annual report. For comparison, in 2024, the volume of supplies was 5.64 billion cubic meters, and the annual increase exceeded 840 million cubic meters.
The growth was ensured by increasing pumping through the territory of Kazakhstan via the Central Asia – Center main gas pipeline, which is used in reverse mode. The company noted that in the fourth quarter of 2025, supplies were carried out at the maximum technical capacity of the existing infrastructure.
The contract between Gazprom and Uzbekistan was signed in 2023, and actual supplies began in the autumn of the same year. The document provides for annual supplies of up to 7.7 billion cubic meters of gas, so the current volume has already approached the stipulated maximum. At the same time, the Russian company is expanding energy cooperation with other countries in the region. It was previously reported that total gas supplies to Kazakhstan, Uzbekistan, and Kyrgyzstan increased by more than 22% in 2025, and transit agreements with Kazakhstan are valid until 2040.