Rossiya gazining O'zbekistonga yetkazib berilishi keskin oshdi
2025-yil yakunlari bo'yicha Rossiya tabiiy gazining O'zbekistonga yetkazib berilishi 15% ga oshib, 6,48 milliard kub metrga yetdi. Bu haqda Gazpromning yillik hisobotida aytilgan. Taqqoslash uchun, 2024-yilda yetkazib berish hajmi 5,64 milliard kub metrni tashkil etgan, yil davomida o'sish 840 million kub metrdan oshgan.
O'sish Qozog'iston hududi orqali "O'rta Osiyo – Markaz" magistral gaz quvuri bo'ylab, u revers rejimida ishlatiladi, o'tkazish hajmining oshishi hisobiga ta'minlandi. Kompaniyada qayd etilishicha, 2025-yilning to'rtinchi choragida yetkazib berish mavjud infratuzilmaning maksimal texnik quvvati darajasida amalga oshirilgan.
Gazprom va O'zbekiston o'rtasidagi shartnoma 2023-yilda imzolangan, amaldagi yetkazib berishlar esa o'sha yilning kuzida boshlangan. Hujjat har yili 7,7 milliard kub metrgacha gaz yetkazib berishni nazarda tutadi, shuning uchun joriy hajm allaqachon belgilangan maksimal darajaga yaqinlashgan. Shu bilan birga, Rossiya kompaniyasi mintaqaning boshqa mamlakatlari bilan energetika sohasidagi hamkorlikni kengaytirmoqda. Avvalroq, 2025-yil yakunlari bo'yicha Qozog'iston, O'zbekiston va Qirg'izistonga gaz yetkazib berishning umumiy hajmi 22% dan oshgani, Qozog'iston bilan tranzit shartnomalari esa 2040-yilgacha amal qilishi xabar qilingan edi.

Поставки российского природного газа в Узбекистан по итогам 2025 года выросли на 15% и достигли 6,48 млрд кубометров. Об этом говорится в годовом отчёте Газпром. Для сравнения, в 2024 году объём поставок составлял 5,64 млрд кубометров, а прирост за год превысил 840 млн кубометров.
Рост был обеспечен за счёт увеличения прокачки через территорию Казахстан по магистральному газопроводу Средняя Азия — Центр, который используется в реверсном режиме. В компании отметили, что в четвёртом квартале 2025 года поставки осуществлялись на уровне максимальной технической мощности существующей инфраструктуры.
Контракт между Газпромом и Узбекистаном был подписан в 2023 году, а фактические поставки начались осенью того же года. Документ предусматривает ежегодные поставки до 7,7 млрд кубометров газа, поэтому текущий объём уже приблизился к предусмотренному максимуму. Одновременно российская компания расширяет энергетическое сотрудничество с другими странами региона. Ранее сообщалось, что совокупные поставки газа в Казахстан, Узбекистан и Кыргызстан по итогам 2025 года увеличились более чем на 22%, а транзитные соглашения с Казахстаном действуют до 2040 года.