2026-yilning birinchi choragi yakunlari bo'yicha O'zbekistonda faktoring xizmatlari hajmi 2,3 trln so'mga yetdi, bu o'tgan yilning shu davriga nisbatan 75% ga ko'pdir. Bunday ma'lumotlarni O'zbekiston Respublikasi Markaziy banki faktoring xizmatlari bozorini ko'rib chiqishda keltirdi. O'sish shuni ko'rsatadiki, kompaniyalar joriy faoliyatni moliyalashtirish va aylanma kapitalni boshqarish uchun faktoringdan tobora ko'proq foydalanmoqdalar.
Bozorning asosiy qismini tijorat banklari nazorat qilishda davom etmoqda, ularning ulushi barcha operatsiyalarning qariyb 94% ni yoki 2,1 trln so'mni tashkil etdi. Mikromoliyaviy tashkilotlarning ulushi 125 mlrd so'mni tashkil etdi. Shu bilan birga, davlat va xususiy banklar ko'rsatilgan xizmatlar hajmi bo'yicha deyarli tenglashdi: birinchilar bozorning 49,9% ini, ikkinchilar esa 50,1% ini tashkil etdi.
Banklar orasida Hamkorbank 314 mlrd so'mlik faktoring operatsiyalari hajmi bilan yetakchi bo'ldi. Keyingi o'rinlarda Asakabank va O'zmilliybank joylashgan. Bozor tuzilmasi bo'yicha qariyb 65% klassik faktoringga, shu jumladan regress huquqi bilan va regress huquqisiz operatsiyalarga to'g'ri keldi, teskari faktoring esa qolgan 35% ni egalladi. Bunday ko'rsatkichlar mamlakat iqtisodiyotida muqobil moliyaviy vositalarning jadal rivojlanishini tasdiqlaydi.

Объём факторинговых услуг в Узбекистане по итогам первого квартала 2026 года достиг 2,3 трлн сумов, увеличившись на 75% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Такие данные привёл Центральный банк Узбекистана в обзоре рынка факторинговых услуг. Рост свидетельствует о том, что компании всё чаще используют факторинг для финансирования текущей деятельности и управления оборотным капиталом.
Основную часть рынка продолжают контролировать коммерческие банки, на которые пришлось около 94% всех операций, или 2,1 трлн сумов. Доля микрофинансовых организаций составила 125 млрд сумов. При этом государственные и частные банки практически сравнялись по объёму предоставленных услуг: на первые пришлось 49,9% рынка, на вторые — 50,1%.
Лидером среди банков стал Hamkorbank с объёмом факторинговых операций 314 млрд сумов. Далее следуют Асакабанк и Ўзмиллийбанк. По структуре рынка около 65% пришлось на классический факторинг, включая операции с правом и без права регресса, тогда как реверсивный факторинг занял оставшиеся 35%. Такие показатели подтверждают быстрое развитие альтернативных финансовых инструментов в экономике страны.