Uzbekistan va Xitoyning Shaanxi Non-ferrous Metals kompaniyasi muhim minerallar bo'yicha hamkorlikni kengaytirmoqda
Tomonlar birgalikda qazib olish, qayta ishlash va ilmiy tadqiqotlar bo'yicha memorandum imzoladilar
O‘zbekiston texnologik metallar kombinati va Xitoyning Shaanxi Non-ferrous Metals Holding Group korporatsiyasi strategik ahamiyatga ega minerallarni qazib olish va chuqur qayta ishlashni rivojlantirishga qaratilgan hamkorlik memorandumini imzoladilar.
Hujjat birgalikdagi geologiya-qidiruv ishlarini, konlarni o‘zlashtirishni, texnologiyalar transferini, ilmiy tadqiqotlarni, kadrlar tayyorlashni va investitsiya loyihalarini amalga oshirishni nazarda tutadi.
Kelishuvning amalga oshirilishi O‘zbekistonga muhim minerallar ishlab chiqarishdagi mavqeini mustahkamlash, xalqaro hamkorlikni kengaytirish va yuqori qo‘shimcha qiymatga ega mahsulotlar ishlab chiqarishni oshirish imkonini beradi.
Shaanxi Non-ferrous Metals Holding Group 40 mingdan ortiq xodimga ega 30 dan ortiq korxonani boshqaradi va molibden va titan qazib olish bo‘yicha jahon yetakchisi hisoblanadi. Uning aktivlari orasida aerokosmik va sanoat tarmoqlari uchun materiallar ishlab chiqaruvchi Jinduicheng Molybdenum va Baoti Group mavjud.

Узбекский комбинат технологических металлов и китайская корпорация Shaanxi Non-ferrous Metals Holding Group подписали меморандум о сотрудничестве, направленный на развитие добычи и глубокой переработки стратегически важных минералов.
Документ предусматривает совместную геологоразведку, освоение месторождений, трансфер технологий, научные исследования, подготовку кадров и реализацию инвестиционных проектов.
Реализация соглашения позволит Узбекистану укрепить позиции в производстве критических минералов, расширить международное партнерство и увеличить выпуск продукции с высокой добавленной стоимостью.
Shaanxi Non-ferrous Metals Holding Group управляет более чем 30 предприятиями с персоналом свыше 40 тыс. человек и является мировым лидером в добыче молибдена и титана. Среди её активов — Jinduicheng Molybdenum и Baoti Group, производящие материалы для аэрокосмической и промышленной отраслей.