Nima uchun keshbek kelmayapti: O'zbekiston Soliq qo'mitasi kechikishlarning asosiy sabablarini ma'lum qildi
4 oy ichida fuqarolarga fiskal cheklar bo'yicha 571 milliard so'mdan ortiq mablag' to'landi
O'zbekiston Soliq qo'mitasi fuqarolarga soliq keshbekini hisoblashdagi kechikishlar sabablarini tushuntirdi. Bosh davlat soliq inspektori Alisher Otajonovning so'zlariga ko'ra, to'lovlar holatini va mumkin bo'lgan kechikishlar sabablarini tekshirish uchun foydalanuvchilarga 1198 qisqa raqamiga murojaat qilish tavsiya etiladi, u yerda mutaxassislar aniq fiskal cheklar bo'yicha ma'lumotlarni tekshirishlari mumkin.
Kechikishlarning eng keng tarqalgan sabablaridan biri – xarid qilingan kompaniya tomonidan soliq hisobotining yo'qligi. Shuningdek, agar sotuvchining soliq organlari oldida qarzi bo'lsa, keshbek hisoblash to'xtatilishi mumkin. Bunday hollarda, aniqlangan muammolar bartaraf etilmaguncha mablag'lar o'tkazilmaydi.
Idora ma'lumotlariga ko'ra, 2025 yilda O'zbekiston aholisiga qariyb 1,5 trillion so'm soliq keshbeki to'langan, bu o'tgan yilgi ko'rsatkichdan 43,9% ko'pdir. 2026 yilning dastlabki to'rt oyida 848 milliondan ortiq fiskal cheklar bo'yicha to'lovlar 571,3 milliard so'mga yetdi. Eng katta hisob-kitoblar Toshkent, shuningdek, Toshkent va Farg'ona viloyatlariga to'g'ri keldi. Shu bilan birga, soliq organlari soxta elektron hisob-fakturalar va byudjet mablag'larini noqonuniy olish bilan bog'liq firibgarlik sxemalarining ko'payganini ma'lum qildi.

Налоговый комитет Узбекистана разъяснил причины задержек при начислении налогового кешбэка гражданам. Как сообщил главный государственный налоговый инспектор Алишер Отажонов, для проверки статуса выплат и причин возможных задержек пользователям рекомендуется обращаться по короткому номеру 1198, где специалисты могут проверить информацию по конкретным фискальным чекам.
Одной из наиболее распространённых причин задержек является отсутствие налоговой отчётности со стороны компании, у которой была совершена покупка. Также начисление кешбэка может быть приостановлено, если у продавца имеется задолженность перед налоговыми органами. В таких случаях средства не перечисляются до устранения выявленных проблем.
По данным ведомства, в 2025 году жителям Узбекистана было выплачено около 1,5 трлн сумов налогового кешбэка, что на 43,9% больше показателя предыдущего года. За первые четыре месяца 2026 года выплаты достигли 571,3 млрд сумов по более чем 848 млн фискальных чеков. Наибольшие объёмы начислений пришлись на Ташкент, а также Ташкентскую и Ферганскую области. Одновременно налоговые органы сообщили о росте числа мошеннических схем, связанных с фиктивными электронными счетами-фактурами и незаконным получением бюджетных средств.