Nima uchun keshbek kelmayapti: O'zbekiston Soliq qo'mitasi kechikishlarning asosiy sabablarini ma'lum qildi
4 oy ichida fuqarolarga fiskal cheklar bo'yicha 571 milliard so'mdan ortiq mablag' to'landi
O'zbekiston Soliq qo'mitasi fuqarolarga soliq keshbekini hisoblashdagi kechikishlar sabablarini tushuntirdi. Bosh davlat soliq inspektori Alisher Otajonovning so'zlariga ko'ra, to'lovlar holatini va mumkin bo'lgan kechikishlar sabablarini tekshirish uchun foydalanuvchilarga 1198 qisqa raqamiga murojaat qilish tavsiya etiladi, u yerda mutaxassislar aniq fiskal cheklar bo'yicha ma'lumotlarni tekshirishlari mumkin.
Kechikishlarning eng keng tarqalgan sabablaridan biri – xarid qilingan kompaniya tomonidan soliq hisobotining yo'qligi. Shuningdek, agar sotuvchining soliq organlari oldida qarzi bo'lsa, keshbek hisoblash to'xtatilishi mumkin. Bunday hollarda, aniqlangan muammolar bartaraf etilmaguncha mablag'lar o'tkazilmaydi.
Idora ma'lumotlariga ko'ra, 2025 yilda O'zbekiston aholisiga qariyb 1,5 trillion so'm soliq keshbeki to'langan, bu o'tgan yilgi ko'rsatkichdan 43,9% ko'pdir. 2026 yilning dastlabki to'rt oyida 848 milliondan ortiq fiskal cheklar bo'yicha to'lovlar 571,3 milliard so'mga yetdi. Eng katta hisob-kitoblar Toshkent, shuningdek, Toshkent va Farg'ona viloyatlariga to'g'ri keldi. Shu bilan birga, soliq organlari soxta elektron hisob-fakturalar va byudjet mablag'larini noqonuniy olish bilan bog'liq firibgarlik sxemalarining ko'payganini ma'lum qildi.

Over 571 billion soums have already been paid to citizens for fiscal receipts in 4 months
The Tax Committee of Uzbekistan has clarified the reasons for delays in crediting tax cashback to citizens. As Alisher Otajonov, the chief state tax inspector, reported, to check the status of payments and the reasons for possible delays, users are advised to contact the short number 1198, where specialists can check information on specific fiscal receipts.
One of the most common reasons for delays is the absence of tax reporting from the company where the purchase was made. Also, cashback accrual may be suspended if the seller has a debt to the tax authorities. In such cases, funds are not transferred until the identified problems are resolved.
According to the department, in 2025, residents of Uzbekistan were paid about 1.5 trillion soums in tax cashback, which is 43.9% more than the previous year. For the first four months of 2026, payments reached 571.3 billion soums for more than 848 million fiscal receipts. The largest volumes of accruals fell on Tashkent, as well as Tashkent and Fergana regions. At the same time, tax authorities reported an increase in the number of fraudulent schemes related to fictitious electronic invoices and illegal receipt of budget funds.