Mobil qurilmalardan foydalanish ko'rsatkichi 99,3%ga yetdi va o'sishda davom etmoqda
Uzbekistonda mobil telefonlardan foydalanish darajasi amalda mutlaq maksimal darajaga yaqinlashdi. 2025-yil yakunlari bo'yicha foydalanuvchilar ulushi 10 yosh va undan katta yoshdagi aholining 99,3%ini tashkil etdi. Bu haqda Milliy statistika qo'mitasining uy xo'jaliklarida o'tkazilgan tanlama so'rovlariga asoslangan ma'lumotlari dalolat beradi.
Statistika shuni ko'rsatadiki, ko'rsatkich asta-sekin o'sishda davom etmoqda: 2021-yilda fuqarolarning 95,7%i mobil telefonlardan foydalangan bo'lsa, 2022-yilda – 97,8%, 2023–2024-yillarda esa daraja allaqachon 99,1%da barqarorlashgan. Shunday qilib, bir necha yil ichida mamlakat aholini mobil aloqa bilan deyarli to'liq qamrab oldi.
So'nggi yilda 0,2 foiz punktga o'sish kichik ko'rinadi, ammo bu bozorning yakuniy to'yinganlik tendensiyasini tasdiqlaydi. Mobil telefonlar mamlakat aholisining mutlaq ko'pchiligi uchun kundalik vositaga aylandi va ko'rsatkichning keyingi o'sishi statistik xatolik doirasida sodir bo'ladi.

В Узбекистане уровень использования мобильных телефонов фактически приблизился к абсолютному максимуму. По итогам 2025 года доля пользователей достигла 99,3% населения в возрасте от 10 лет и старше. Об этом свидетельствуют данные Национального комитета по статистике, основанные на выборочных обследованиях домашних хозяйств.
Статистика показывает, что показатель продолжает постепенно расти: ещё в 2021 году мобильными телефонами пользовались 95,7% граждан, в 2022 году — 97,8%, а в 2023–2024 годах уровень уже стабилизировался на отметке 99,1%. Таким образом, за несколько лет страна практически достигла полного охвата населения мобильной связью.
Рост на 0,2 процентного пункта за последний год выглядит небольшим, но он подтверждает тенденцию к окончательному насыщению рынка. Мобильные телефоны стали повседневным инструментом для подавляющего большинства жителей страны, а дальнейшее увеличение показателя будет происходить уже в пределах статистической погрешности.