O'zbekiston IT Park London Tech Week ko'rgazmasida: eksport va investitsiyalarga e'tibor
Mamlakat o'zini IT-markaz sifatida targ'ib qilmoqda va yirik global o'yinchilar bilan aloqalarni yo'lga qo'ymoqda
O'zbekiston IT Park delegatsiyasi London Texnologiyalar Haftaligida ishtirok etib, mamlakatni dunyodagi eng yirik IT-platformalardan birida taqdim etdi. Tashrifning asosiy maqsadi O'zbekistonni mintaqaviy autsorsing markazi sifatida targ'ib qilish va mahalliy dasturchilar hamda xalqaro kompaniyalar o'rtasidagi aloqalarni mustahkamlashdan iborat.
Asosiy tadbir Digital Uzbekistan sessiyasi bo'lib, unda 80 ga yaqin biznes va moliya sektori vakillari, jumladan, Angliya Banki, European Bank for Reconstruction and Development, Mastercard va 500 Global xodimlari ishtirok etdi. Datox, KPI, Radiant Energy, Fido Studio, Geomotive, Moneff va Deepen kabi O'zbekiston kompaniyalari o'z mahsulotlarini taqdim etdilar va mumkin bo'lgan investitsiyalar hamda eksport shartnomalarini muhokama qildilar.
Schwarz Group bilan STACKIT bulut infratuzilmasidan foydalanish bo'yicha muzokaralarga alohida e'tibor qaratildi. Ushbu hamkorlik O'zbekiston IT-kompaniyalarining IT Parkning Germaniyadagi Yevropa vakolatxonasi orqali Yevropa Ittifoqi bozoriga chiqishini soddalashtirishi mumkin. Shuningdek, Buyuk Britaniyadagi o'zbek diasporasi bilan uchrashuv bo'lib o'tdi, unda xalqaro kompaniyalar mutaxassislarini mamlakatning raqamli ekotizimini rivojlantirishga jalb qilish masalalari muhokama qilindi.

IT Park Uzbekistan Attends London Tech Week: Focus on Export and Investment
A delegation from IT Park Uzbekistan participated in London Tech Week, representing the country at one of the world's largest IT platforms. The main goal of the visit was to promote Uzbekistan as a regional outsourcing hub and strengthen ties between local developers and international companies.
A key event was the Digital Uzbekistan session, attended by about 80 representatives from business and finance, including employees from the Bank of England, the European Bank for Reconstruction and Development, Mastercard, and 500 Global. Uzbek companies, including Datox, KPI, Radiant Energy, Fido Studio, Geomotive, Moneff, and Deepen, presented their products and discussed potential investments and export contracts.
Special attention was paid to negotiations with Schwarz Group regarding the use of STACKIT cloud infrastructure. This cooperation could simplify the entry of Uzbek IT companies into the EU market through IT Park's European representative office in Germany. A meeting was also held with the Uzbek diaspora in the UK, where the involvement of specialists from international companies in the development of the country's digital ecosystem was discussed.