O'zbekiston IT Park London Tech Week ko'rgazmasida: eksport va investitsiyalarga e'tibor
Mamlakat o'zini IT-markaz sifatida targ'ib qilmoqda va yirik global o'yinchilar bilan aloqalarni yo'lga qo'ymoqda
O'zbekiston IT Park delegatsiyasi London Texnologiyalar Haftaligida ishtirok etib, mamlakatni dunyodagi eng yirik IT-platformalardan birida taqdim etdi. Tashrifning asosiy maqsadi O'zbekistonni mintaqaviy autsorsing markazi sifatida targ'ib qilish va mahalliy dasturchilar hamda xalqaro kompaniyalar o'rtasidagi aloqalarni mustahkamlashdan iborat.
Asosiy tadbir Digital Uzbekistan sessiyasi bo'lib, unda 80 ga yaqin biznes va moliya sektori vakillari, jumladan, Angliya Banki, European Bank for Reconstruction and Development, Mastercard va 500 Global xodimlari ishtirok etdi. Datox, KPI, Radiant Energy, Fido Studio, Geomotive, Moneff va Deepen kabi O'zbekiston kompaniyalari o'z mahsulotlarini taqdim etdilar va mumkin bo'lgan investitsiyalar hamda eksport shartnomalarini muhokama qildilar.
Schwarz Group bilan STACKIT bulut infratuzilmasidan foydalanish bo'yicha muzokaralarga alohida e'tibor qaratildi. Ushbu hamkorlik O'zbekiston IT-kompaniyalarining IT Parkning Germaniyadagi Yevropa vakolatxonasi orqali Yevropa Ittifoqi bozoriga chiqishini soddalashtirishi mumkin. Shuningdek, Buyuk Britaniyadagi o'zbek diasporasi bilan uchrashuv bo'lib o'tdi, unda xalqaro kompaniyalar mutaxassislarini mamlakatning raqamli ekotizimini rivojlantirishga jalb qilish masalalari muhokama qilindi.

Делегация IT Park Uzbekistan приняла участие в Лондонской неделе технологий, представив страну на одной из крупнейших мировых IT-площадок. Основная цель визита — продвижение Узбекистана как регионального центра аутсорсинга и укрепление связей между местными разработчиками и международными компаниями.
Ключевым событием стала сессия Digital Uzbekistan, в которой участвовали около 80 представителей бизнеса и финансового сектора, включая сотрудников Банка Англии, European Bank for Reconstruction and Development, Mastercard и 500 Global. Узбекские компании, среди которых Datox, KPI, Radiant Energy, Fido Studio, Geomotive, Moneff и Deepen, представили свои продукты и обсудили возможные инвестиции и экспортные контракты.
Отдельное внимание уделили переговорам с Schwarz Group по использованию облачной инфраструктуры STACKIT. Это сотрудничество может упростить выход узбекских IT-компаний на рынок ЕС через европейское представительство IT Park в Германии. Также прошла встреча с узбекской диаспорой в Великобритании, где обсуждалось вовлечение специалистов из международных компаний в развитие цифровой экосистемы страны.