Loyiha ekologik yig'imlar, bosqichma-bosqich taqiqlar va transport vositalarini majburiy qayta ishlashni joriy etadi
Uzbekistonda foydalanish muddati tugagan avtomobillarni utilizatsiya qilishning to'liq tizimini yaratishni nazarda tutuvchi prezident qarori loyihasi jamoatchilik muhokamasiga qo'yildi. Hujjat Ekologiya va iqlim o'zgarishi bo'yicha Milliy qo'mita tomonidan ishlab chiqilgan va 28-iyungacha muhokama qilinadi. Tashabbusning asosiy maqsadi zararli chiqindilarni kamaytirish va eski transport vositalarini boshqarishning tashkiliy mexanizmini shakllantirishdir.
Loyihaga ko'ra, tizim bosqichma-bosqich joriy etiladi. 2026-yildan boshlab u M1 toifasidagi yengil avtomobillarga, keyin 2027-yildan boshlab mikroavtobuslar, avtobuslar va turli toifadagi yuk mashinalariga ta'sir qiladi, 2030-yilga kelib esa barcha turdagi g'ildirakli transport vositalarini qamrab oladi. 30 yoshdan oshgan avtomobil egalari uchun har yili 30 bazaviy hisoblash miqdorida ekologik kompensatsiya joriy etish rejalashtirilgan, bu taxminan 12,36 million so'mni tashkil etadi.
Shuningdek, ekologik jihatdan zararli deb topilgan avtomobillardan foydalanish va ularni qayta ro'yxatdan o'tkazishni cheklash, ularni ro'yxatdan o'chirish imkoniyati bilan taklif etiladi. Faqat antiqa avtomobillar uchun istisno qilinishi mumkin. Utilizatsiya jarayoni texnik baholashni va keyinchalik transport vositasini elektron platforma orqali qayta ishlashga topshirishni o'z ichiga oladi, bunda arizani ko'rib chiqish besh ish kunigacha davom etadi.

В Узбекистане опубликован для общественного обсуждения проект постановления президента, который предусматривает создание полноценной системы утилизации автомобилей с истёкшим сроком эксплуатации. Документ разработан Национальным комитетом по экологии и изменению климата и будет обсуждаться до 28 июня. Основная цель инициативы — снижение вредных выбросов и формирование организованного механизма обращения со старыми транспортными средствами.
Согласно проекту, система будет внедряться поэтапно. С 2026 года она затронет легковые автомобили категории M1, затем с 2027 года — микроавтобусы, автобусы и грузовики различных категорий, а к 2030 году охватит все виды колёсного транспорта. Для владельцев автомобилей старше 30 лет планируется ввести ежегодную экологическую компенсацию в размере 30 базовых расчётных величин, что составляет около 12,36 млн сумов.
Также предлагается ограничить эксплуатацию и перерегистрацию машин, признанных экологически вредными, с возможным снятием их с регистрации. Исключение могут сделать только для антикварных автомобилей. Процедура утилизации будет включать техническую оценку и последующую передачу транспортного средства на переработку через электронную платформу, где рассмотрение заявки займёт до пяти рабочих дней.