Uzbekistan BMTda sun'iy yo'ldoshlar suvni tejashga qanday yordam berishini ko'rsatdi
Mamlakatda kosmik texnologiyalar va iqlim bo'yicha Space4Water xalqaro konferensiyasi tayyorlanmoqda
O'zbekiston BMT huzuridagi Committee on the Peaceful Uses of Outer Space qo'mitasining 69-sessiyasida kosmik texnologiyalarni qo'llash sohasidagi yutuqlarini taqdim etdi.
Asosiy e'tibor sun'iy yo'ldosh ma'lumotlaridan suv resurslarini boshqarish va qishloq xo'jaligi samaradorligini oshirish uchun foydalanishga qaratildi.
Mamlakat vakillari suv omborlari holatini nazorat qilish va qishloq xo'jaligi sektorida suv iste'molini Yerni masofadan zondlash ma'lumotlari yordamida baholash imkonini beruvchi raqamli yechimlarni joriy etish haqida so'zlab berishdi. Bunday texnologiyalar o'sib borayotgan iqlim muammolari fonida resurslardan yanada oqilona foydalanishga yordam beradi.
Tadbir doirasida O'zbekistonning United Nations Office for Outer Space Affairs bilan hamkorligi ham tasdiqlandi. Uning natijalaridan biri 2027-yilda mamlakatda Space4Water xalqaro konferensiyasining o'tkazilishi bo'ladi. Forum suv xavfsizligi, iqlim o'zgarishiga moslashish va ekologik hamda infratuzilma muammolarini hal qilish uchun kosmik texnologiyalardan foydalanish masalalariga bag'ishlanadi.

Uzbekistan presented its achievements in the application of space technologies at the 69th session of the Committee on the Peaceful Uses of Outer Space at the UN.
The main focus was on using satellite data for water resource management and improving agricultural efficiency.
Representatives of the country spoke about the implementation of digital solutions that allow monitoring the state of reservoirs and assessing water consumption in the agricultural sector using Earth remote sensing data. Such technologies help to use resources more rationally in the face of growing climate challenges.
The event also confirmed Uzbekistan's cooperation with the United Nations Office for Outer Space Affairs. One of its results will be the holding of the international Space4Water conference in the country in 2027. The forum will be dedicated to water security, adaptation to climate change, and the use of space technologies to solve environmental and infrastructure problems.