O'zbekistonda Ekologik monitoring milliy markazi mutaxassislari uchun kimyoviy tahlil sohasidagi laboratoriya imkoniyatlarini kuchaytirishga qaratilgan to'rt kunlik o'quv dasturi boshlandi.
Tashabbus BMTning Oziq-ovqat va qishloq xo'jaligi tashkiloti (FAO) tomonidan Yevropa Ittifoqining moliyaviy ko'magida xavfli kimyoviy moddalarni oqilona boshqarish loyihasi doirasida amalga oshirilmoqda. Treningni xalqaro ekspert Mohammad Nazem Shirazi olib bormoqda va dastur rejalashtirilgan to'rt bosqichdan birinchi modul hisoblanadi.
Kurs laboratoriyalardagi xavflarni baholash, sifat menejmenti tizimlarini joriy etish va ISO/IEC 17025:2017 standarti bo'yicha xalqaro akkreditatsiyaga tayyorgarlikni o'z ichiga oladi. Kimyoviy moddalar, uskunalar, shamollatish tizimlari bilan xavfsiz ishlash va favqulodda vaziyatlarga javob berishga alohida e'tibor qaratiladi.
Qiymati 3,9 million yevro bo'lgan loyiha pestitsidlardan foydalanish bilan bog'liq ekologik xavflarni kamaytirish va barqaror qishloq xo'jaligi amaliyotlarini rivojlantirishga qaratilgan. Kengroq ma'noda, u Yevropa Ittifoqining mamlakatda oziq-ovqat xavfsizligi va tabiiy resurslardan oqilona foydalanish sohasidagi qo'llab-quvvatlashining bir qismidir.

В Узбекистане стартовала четырёхдневная программа обучения для специалистов Национального центра экологического мониторинга, направленная на усиление лабораторных возможностей в сфере химического анализа.
Инициатива реализуется Продовольственной и сельскохозяйственной организацией ООН FAO при финансовой поддержке ЕС в рамках проекта по рациональному управлению опасными химическими веществами. Обучение проводит международный эксперт Мохаммад Назем Ширази, а программа является первым модулем из четырёх запланированных этапов.
Курс охватывает оценку рисков в лабораториях, внедрение систем управления качеством и подготовку к международной аккредитации по стандарту ISO/IEC 17025:2017. Особое внимание уделяется безопасной работе с химическими веществами, оборудованием, системами вентиляции и реагированию на аварийные ситуации.
Проект стоимостью 3,9 млн евро направлен на снижение экологических рисков, связанных с использованием пестицидов, и развитие устойчивых сельскохозяйственных практик. В более широком контексте он является частью поддержки ЕС в сфере продовольственной безопасности и рационального использования природных ресурсов в стране.