Janubiy Koreya va O'zbekiston Toshkentda Raqamli hukumat markazini ishga tushirdi
Yangi platforma texnologiyalar almashinuvini, davlat xizmatlarini rivojlantirishni va ikki davlatning qo'shma IT-loyihalarini tezlashtirishi kerak
Toshkentda O‘zbekiston va Janubiy Koreya hamkorligi doirasida tashkil etilgan Raqamli hukumat sohasida hamkorlik markazining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Janubiy Koreya Ichki ishlar va xavfsizlik vaziri Yun Ho-yeon boshchiligidagi Koreya Respublikasi delegatsiyasi IT Park Uzbekistan’ga tashrif buyurib, mamlakatning raqamli transformatsiyasining joriy natijalari, startap ekotizimining rivojlanishi va IT-xizmatlari eksportining o‘sishi bilan tanishdi.
Mehmonlarga elektron davlat xizmatlari infratuzilmasi, Yagona portal arxitekturasi, ma’lumotlarni qayta ishlash markazlarining ishlashi va texnopark rezidentlarini qo‘llab-quvvatlash choralari, jumladan, soliq imtiyozlari va IT-vizalar ko‘rsatildi. O‘zbekiston Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov bilan muzokaralar chog‘ida tomonlar hamkorlikni kengaytirish va Janubiy Koreya kompaniyalarini mintaqada biznesni mahalliylashtirishga jalb etish masalalarini muhokama qildilar.
Xalqaro e’tirofga sazovor bo‘lgan O‘zbekiston startap muhitining rivojlanishi, shuningdek, ta’lim, Nurafshondagi Cyber University bazasida R&D, kiberxavfsizlik va o‘yin sanoati sohasidagi qo‘shma loyihalar bo‘yicha rejalar alohida ta’kidlandi. Shuningdek, Qoraqalpog‘istonda yirik ma’lumotlar markazlarini qurish masalalari ham muhokama qilindi.
Tashrif yakunida yangi markazni tashkil etish to‘g‘risida memorandum imzolandi, bu markaz texnologiyalar almashinuvi va mamlakatlar o‘rtasida raqamli integratsiyani tezlashtirish uchun platforma bo‘lishi kerak.

В Ташкенте состоялось открытие Центра сотрудничества в сфере цифрового правительства, созданного в рамках партнёрства Узбекистана и Южной Кореи. Делегация Республики Корея во главе с министром внутренних дел и безопасности Юн Хо-ёном посетила IT Park Uzbekistan, где ознакомилась с текущими результатами цифровой трансформации страны, развитием стартап-экосистемы и ростом экспорта IT-услуг.
Гостям показали инфраструктуру электронных госуслуг, архитектуру Единого портала, работу центров обработки данных и меры поддержки резидентов технопарка, включая налоговые льготы и IT-визы. В ходе переговоров с министром цифровых технологий Узбекистана Шерзодом Шерматовым стороны обсудили расширение сотрудничества и привлечение южнокорейских компаний к локализации бизнеса в регионе.
Отдельно отмечалось развитие узбекской стартап-среды, получившей международное признание, а также планы по совместным проектам в сфере образования, R&D на базе Cyber University в Нурафшане, кибербезопасности и игровой индустрии. Также обсуждалось строительство крупных дата-центров в Каракалпакстане.
Итогом визита стало подписание меморандума о создании нового центра, который должен стать площадкой для обмена технологиями и ускорения цифровой интеграции между странами.