O'zbekiston Raqamli texnologiyalar vazirligi va IT Park Uzbekistan vakillari rezident kompaniyalar bilan kengaytirilgan uchrashuv o'tkazib, prezidentning tadbirkorlar bilan oltinchi uchrashuviga takliflar paketini shakllantirishdi. Biznesning so'rovlari hamda IT-sohani rivojlantirish va ishbilarmonlik muhitini yaxshilash bo'yicha choralar muhokama qilindi.
Asosiy mavzu Enterprise Uzbekistan dasturi va kompaniyalarning uni ishga tushirishdan kutayotgan natijalari bo'ldi. Xorijiy mutaxassislarni jalb qilish bo'yicha choralar alohida ko'rib chiqildi: IT Visa berishni soddalashtirish, IT Card rasmiylashtirish va uning amal qilish muddatini uzaytirish, bu kadrlar yollash va ko'chirishni osonlashtirishga qaratilgan.
Biznes Zero Risk dasturini kengaytirishni, jumladan, onlayn ta'lim va kurslar xarajatlarini qoplashni taklif qildi. Shuningdek, GPU-klasterlar, elektron platalarni mahalliy ishlab chiqarish, ma'lumotlar infratuzilmasini rivojlantirish va startaplar uchun xalqaro bulutli xizmatlar va hisoblash quvvatlariga kirishni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.

Представители Министерства цифровых технологий Узбекистана и IT Park Uzbekistan провели расширённую встречу с компаниями-резидентами, чтобы сформировать пакет предложений к шестой встрече президента с предпринимателями. Обсуждались запросы бизнеса и меры по развитию IT-отрасли и улучшению деловой среды.
Ключевой темой стала программа Enterprise Uzbekistan и ожидания компаний от её запуска. Отдельно рассмотрены меры по привлечению зарубежных специалистов: упрощение выдачи IT Visa, оформление IT Card и продление сроков её действия, чтобы облегчить найм и релокацию кадров.
Бизнес предложил расширить программу Zero Risk, включив компенсацию затрат на онлайн-обучение и курсы. Также обсуждались GPU-кластеры, локальное производство электронных плат, развитие дата-инфраструктуры и расширение доступа к международным облачным сервисам и вычислительным мощностям для стартапов.