Laboratoriya ma'lumotlarni tahlil qilish, robototexnika va biyonikani birlashtirgan kompleks tadqiqot platformasi sifatida loyihalashtirilgan. Uning tarkibiga katta ma'lumotlarni qayta ishlash bo‘yicha ixtisoslashgan bo‘linmalar, multimedia sun'iy intellekt laboratoriyalari, shuningdek, ishlanmalarni tijoratlashtirish uchun startap-akselerator kiradi.
Atrof-muhit monitoringi, agrotexnologiyalar, "aqlli" transport va ishlab chiqarish jarayonlarini avtomatlashtirish kabi amaliy yo‘nalishlarga alohida e'tibor qaratildi. Bunday yondashuv yechimlarni nafaqat akademik muhitda, balki mintaqaviy boshqaruvning real sharoitlarida ham sinovdan o‘tkazish imkonini beradi.
Tashrif davomida mahalliy hokimiyat organlari tizimiga allaqachon integratsiyalashgan sun'iy intellekt mutaxassislari ishtirokida ishlab chiqilgan startap loyihalari taqdim etildi. Bu tadqiqot ishlaridan boshqaruvda raqamli yechimlarni amaliy qo‘llashga o‘tishni ta'kidlaydi.
O‘zbekiston Prezidenti yosh dasturchilar va tadqiqotchilar bilan uchrashuv o‘tkazib, texnologik tashabbuslarni rivojlantirishni muhokama qildi. Tashrif yakunlari bo‘yicha kadrlar tayyorlash va hududlarning raqamli transformatsiyasini tezlashtirish elementi sifatida bunday markazlarni kengaytirishning ahamiyati qayd etildi.

Шавкат Мирзиёев ознакомился с работой новой научно-исследовательской лаборатории искусственного интеллекта в Наманганский государственный технический университет в рамках визита в Наманганскую область Узбекистана. Центр создан в рамках государственной программы цифровизации регионов и внедрения ИТ-технологий в ключевые отрасли экономики.
Лаборатория спроектирована как комплексная исследовательская платформа, объединяющая анализ данных, робототехнику и бионику. В её структуру входят специализированные подразделения по обработке больших данных, мультимедийные ИИ-лаборатории, а также стартап-акселератор для коммерциализации разработок.
Отдельное внимание уделено прикладным направлениям — экологическому мониторингу, агротехнологиям, «умному» транспорту и автоматизации производственных процессов. Такой подход позволяет тестировать решения не только в академической среде, но и в реальных условиях регионального управления.
В ходе визита были представлены стартап-проекты, разработанные при участии специалистов по ИИ, уже интегрированных в систему местных органов власти. Это подчёркивает переход от исследовательской работы к практическому применению цифровых решений в управлении.
Президент Узбекистана провёл встречу с молодыми разработчиками и исследователями, обсудив развитие технологических инициатив. По итогам визита было отмечено значение масштабирования подобных центров как элемента подготовки кадров и ускорения цифровой трансформации регионов.