O‘zbekistonda 2026-yilning yanvar-may oylarida xorijiy valyutaga bo‘lgan umumiy talab 25,7 mlrd dollarga yetdi, bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 20,1% ga ko‘pdir. Bu haqda mamlakat Markaziy banki xabar berdi.
Operatsiyalarning asosiy hajmi yuridik shaxslarga to‘g‘ri keldi – ular taxminan 20,2 mlrd dollar sotib oldilar. Jismoniy shaxslar shu davrda 5,5 mlrd dollarlik valyuta sotib oldilar, bu ham chakana segmentdagi faollikning o‘sishini ko‘rsatadi.
Bozor tomonidan valyuta taklifi ham oshdi va taxminan 22,3 mlrd dollarni tashkil etdi, bu o‘tgan yilgi ko‘rsatkichlardan 28,6% ga yuqoridir. Aholi banklarga taxminan 10,2 mlrd dollar, yuridik shaxslar esa taxminan 12,1 mlrd dollar sotdilar.
Aylanmalarning sezilarli o‘sishiga qaramay, milliy valyuta kursi nisbatan barqaror bo‘lib qoldi. Davr mobaynida u 11 938–12 320 so‘m/dollar oralig‘ida o‘zgarib turdi va o‘rtacha o‘zgaruvchanlik past darajada, taxminan 0,25% ni tashkil etdi.

Совокупный спрос на иностранную валюту в Узбекистане за январь–май 2026 года достиг 25,7 млрд долларов, увеличившись на 20,1% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Об этом сообщили в Центральном банке страны.
Основной объём операций пришёлся на юридических лиц — они приобрели около 20,2 млрд долларов. Физические лица за тот же период купили валюты на 5,5 млрд долларов, что также отражает рост активности на розничном сегменте.
Предложение валюты со стороны рынка также увеличилось и составило примерно 22,3 млрд долларов, что на 28,6% выше показателей прошлого года. Население продало банкам около 10,2 млрд долларов, а юридические лица — порядка 12,1 млрд долларов.
Несмотря на заметный рост оборотов, курс национальной валюты оставался относительно устойчивым. В течение периода он колебался в диапазоне 11 938–12 320 сумов за доллар, а средняя волатильность сохранилась на низком уровне, составив около 0,25%.