Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy faoliyat Milliy banki (NBU) Xitoy Eksport-import banki bilan yangi shartnoma imzoladi, unga koʻra 700 million yuan, yaʼni taxminan 100 million AQSH dollariga teng mablagʻ jalb qilindi. Bu haqda NBU boshqaruvi raisi Alisher Mirsoatov maʼlum qildi.
Ushbu kelishuv Oʻzbekiston va Xitoy oʻrtasidagi strategik moliyaviy hamkorlikni rivojlantirishdagi navbatdagi qadam sifatida baholanmoqda. Tomonlarning fikricha, yangi kredit liniyasi oʻzaro savdoni kengaytirishga va uzoq muddatli investitsiyalar hajmini oshirishga yordam berishi kerak.
NBU allaqachon Xitoy valyutasida moliyalashtirishni jalb qilishning asosiy kanallaridan biri hisoblanadi. Yangi kelishuvni hisobga olgan holda, bank tomonidan jalb qilingan yuan kredit liniyalarining umumiy hajmi 11,5 milliard yuandan oshdi.
Jalb qilingan mablagʻlarni ustuvor investitsiya loyihalarini qoʻllab-quvvatlashga, chet eldan yuqori texnologiyali uskunalarni sotib olishga, shuningdek, Oʻzbekiston kompaniyalari uchun Xitoy hamkorlari bilan hisob-kitoblarda valyuta xatarlarini kamaytirishga yoʻnaltirish rejalashtirilgan.

Национальный банк внешнеэкономической деятельности Узбекистана (НБУ) заключил новое соглашение с Экспортно-импортным банком Китая, в рамках которого привлечено 700 млн юаней, что эквивалентно примерно $100 млн. Об этом сообщил председатель правления НБУ Алишер Мирсоатов.
Соглашение рассматривается как очередной шаг в развитии стратегического финансового партнерства между Узбекистаном и Китаем. По оценке сторон, новая кредитная линия должна способствовать расширению взаимной торговли и увеличению объема долгосрочных инвестиций.
НБУ уже является одним из ключевых каналов привлечения финансирования в китайской валюте. С учетом нового соглашения общий объем кредитных линий в юанях, привлеченных банком, превысил 11,5 млрд юаней.
Привлеченные средства планируется направлять на поддержку приоритетных инвестиционных проектов, закупку высокотехнологичного оборудования за рубежом, а также на снижение валютных рисков для узбекских компаний при расчетах с китайскими партнерами.