O'zbekiston poytaxtida "Yuksak" podstansiyasidagi yirik texnologik nosozlikdan so'ng barcha toifadagi iste'molchilarning barqaror elektr ta'minoti to'liq tiklandi. Bu haqda respublika Energetika vazirligi xabar berdi va avariya xizmatlari tiklash ishlarini yakunlab, so'nggi ob'ektlarni 29-iyun kuni soat 3:56 da ulaganini aniqladi.
Hodisa 28-iyun kuni kechqurun soat 20:45 da Toshkentning Yakkasaroy tumanidagi "Yuksak" podstansiyasi hududida sodir bo'lgan. Dastlabki ma'lumotlarga ko'ra, sabab 110 kV kuchlanishli yuqori voltli tarmoqdagi texnik nosozlik bo'lib, bu energiya tizimida zanjir reaksiyasini keltirib chiqargan.
Avariya natijasida Toshkent IESdagi umumiy quvvati taxminan 60 MVt bo'lgan ikkita gaz turbinali qurilma avtomatik ravishda o'chib qoldi. Bu taxminan 55 ming abonentda vaqtinchalik energiya ta'minotida uzilishlarga olib keldi.
Uchishlar Toshkentning Yakkasaroy, Chilonzor, Mirobod va Uchtepa tumanlariga, shuningdek, Toshkent viloyatining Zangiota tumanining bir qismiga ta'sir ko'rsatdi. Shuningdek, bir qator kichik sanoat korxonalarida qisqa muddatli uzilishlar qayd etildi.
Energetiklarning baholashicha, hodisaning ko'lami poytaxt abonentlarining umumiy sonining taxminan 6,2 foizini tashkil etgan. Tiklash ishlari "Milliy elektr tarmoqlari" kompaniyasining Toshkent filiali mutaxassislari tomonidan tunu kun olib borildi va tizim to'liq normal ishga qaytgunga qadar iste'molchilar bosqichma-bosqich ulandi.

In the capital of Uzbekistan, stable electricity supply has been fully restored to all categories of consumers after a large-scale technological failure at the "Yuksak" substation. This was reported by the Ministry of Energy of the republic, specifying that emergency services completed restoration work and connected the last facilities on June 29 at 3:56 AM.
The incident occurred on the evening of June 28 at 8:45 PM on the territory of the "Yuksak" substation in the Yakkasaray district of Tashkent. According to preliminary data, the cause was a technical malfunction in the 110 kV high-voltage network, which caused a chain reaction in the power system.
As a result of the accident, two gas turbine units at the Tashkent TPP with a total capacity of about 60 MW were automatically shut down. This led to temporary power outages for approximately 55 thousand subscribers.
The outages affected the Yakkasaray, Chilanzar, Mirabad, and Uchtepa districts of Tashkent, as well as part of the Zangiata district of the Tashkent region. Brief interruptions were also recorded at a number of small industrial enterprises.
According to energy experts, the scale of the incident accounted for about 6.2% of the total number of capital subscribers. Restoration work was carried out around the clock by specialists from the Tashkent branch of the "National Electric Grids" company, with phased connection of consumers until the system fully returned to normal operation.