O'zbekiston poytaxtida "Yuksak" podstansiyasidagi yirik texnologik nosozlikdan so'ng barcha toifadagi iste'molchilarning barqaror elektr ta'minoti to'liq tiklandi. Bu haqda respublika Energetika vazirligi xabar berdi va avariya xizmatlari tiklash ishlarini yakunlab, so'nggi ob'ektlarni 29-iyun kuni soat 3:56 da ulaganini aniqladi.
Hodisa 28-iyun kuni kechqurun soat 20:45 da Toshkentning Yakkasaroy tumanidagi "Yuksak" podstansiyasi hududida sodir bo'lgan. Dastlabki ma'lumotlarga ko'ra, sabab 110 kV kuchlanishli yuqori voltli tarmoqdagi texnik nosozlik bo'lib, bu energiya tizimida zanjir reaksiyasini keltirib chiqargan.
Avariya natijasida Toshkent IESdagi umumiy quvvati taxminan 60 MVt bo'lgan ikkita gaz turbinali qurilma avtomatik ravishda o'chib qoldi. Bu taxminan 55 ming abonentda vaqtinchalik energiya ta'minotida uzilishlarga olib keldi.
Uchishlar Toshkentning Yakkasaroy, Chilonzor, Mirobod va Uchtepa tumanlariga, shuningdek, Toshkent viloyatining Zangiota tumanining bir qismiga ta'sir ko'rsatdi. Shuningdek, bir qator kichik sanoat korxonalarida qisqa muddatli uzilishlar qayd etildi.
Energetiklarning baholashicha, hodisaning ko'lami poytaxt abonentlarining umumiy sonining taxminan 6,2 foizini tashkil etgan. Tiklash ishlari "Milliy elektr tarmoqlari" kompaniyasining Toshkent filiali mutaxassislari tomonidan tunu kun olib borildi va tizim to'liq normal ishga qaytgunga qadar iste'molchilar bosqichma-bosqich ulandi.

В столице Узбекистана полностью восстановлено стабильное электроснабжение всех категорий потребителей после масштабного технологического сбоя на подстанции «Юксак». Об этом сообщили в Министерстве энергетики республики, уточнив, что аварийные службы завершили восстановительные работы и подключили последние объекты 29 июня в 3:56.
Инцидент произошёл вечером 28 июня в 20:45 на территории подстанции «Юксак» в Яккасарайском районе Ташкента. По предварительным данным, причиной стала техническая неисправность в высоковольтной сети напряжением 110 кВ, что вызвало цепную реакцию в энергосистеме.
В результате аварии произошло автоматическое отключение двух газотурбинных установок на Ташкентской ТЭЦ суммарной мощностью около 60 МВт. Это привело к временным перебоям энергоснабжения примерно у 55 тыс. абонентов.
Отключения затронули Яккасарайский, Чиланзарский, Мирабадский и Учтепинский районы Ташкента, а также часть Зангиатинского района Ташкентской области. Также кратковременные перебои фиксировались на ряде малых промышленных предприятий.
По оценкам энергетиков, масштаб инцидента составил около 6,2% от общего числа столичных абонентов. Восстановительные работы велись в круглосуточном режиме силами специалистов Ташкентского филиала компании «Национальные электрические сети» с поэтапным подключением потребителей до полного возвращения системы к нормальной работе.