Toshkent va Amman o'rtasida to'g'ridan-to'g'ri aviaqatnov ochiladi: start 30-iyundan
Yangi marshrut O'zbekiston va Iordaniya o'rtasidagi transport aloqalarini kuchaytiradi va mamlakatlar o'rtasidagi sayohatlarni soddalashtiradi
O‘zbekiston va Iordaniya poytaxtlari o‘rtasida muntazam to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnov yo‘lga qo‘yilmoqda. Yangi marshrut bo‘yicha parvozlarni milliy aviatashuvchi Royal Jordanian Airlines amalga oshiradi, bu esa mamlakatlar o‘rtasidagi transport va turistik aloqalarni kengaytirishi kerak.
Reysning ishga tushirilishi ishbilarmonlik, gumanitar va turistik aloqalarni faollashtirish yo‘lidagi qadam sifatida ko‘rilmoqda. To‘g‘ridan-to‘g‘ri marshrut Toshkent va Amman o‘rtasidagi yo‘lovchi oqimini sezilarli darajada oshirishi va sayohat logistikasini soddalashtirishi kutilmoqda.
Birinchi reys 30-iyunga rejalashtirilgan. RJ196 samolyoti Amman xalqaro aeroportidan mahalliy vaqt bilan soat 22:50 da uchib, ertasi kuni ertalab soat 5:25 da Islom Karimov nomidagi Toshkent aeroportiga yetib keladi.
To‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovni yo‘lga qo‘yish to‘g‘risidagi qaror O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Iordaniya qiroli Abdulla II o‘rtasida 2025-yil avgust oyida Samarqandda bo‘lib o‘tgan oliy darajadagi muzokaralar yakunlari bo‘yicha qabul qilingan.
Bundan tashqari, tomonlar avvalroq viza liberallashtirish to‘g‘risida kelishib olganlar: 2025-yil sentyabridan boshlab O‘zbekiston fuqarolari Iordaniyaga 30 kungacha vizasiz tashrif buyurishlari mumkin, bu esa marshrutni yo‘lovchilar uchun yanada jozibador qiladi.

Между столицами Узбекистана и Иордании запускается регулярное прямое авиасообщение. Полёты по новому маршруту начнёт выполнять национальный перевозчик Royal Jordanian Airlines, что должно расширить транспортные и туристические связи между странами.
Запуск рейса рассматривается как шаг к активизации деловых, гуманитарных и туристических контактов. Ожидается, что прямой маршрут существенно увеличит пассажиропоток между Ташкентом и Амманом и упростит логистику поездок.
Первый рейс запланирован на 30 июня. Самолёт RJ196 будет вылетать из международного аэропорта Аммана в 22:50 по местному времени и прибывать в аэропорт Ташкента имени Ислама Каримова на следующий день в 5:25 утра.
Решение о запуске прямого авиасообщения было принято по итогам переговоров на высшем уровне между президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым и королём Иордании Абдаллой II в августе 2025 года в Самарканде.
Дополнительно стороны ранее договорились о визовой либерализации: с сентября 2025 года граждане Узбекистана могут посещать Иорданию без визы на срок до 30 дней, что делает маршрут ещё более привлекательным для пассажиров.