Toshkent va Amman o'rtasida to'g'ridan-to'g'ri aviaqatnov ochiladi: start 30-iyundan
Yangi marshrut O'zbekiston va Iordaniya o'rtasidagi transport aloqalarini kuchaytiradi va mamlakatlar o'rtasidagi sayohatlarni soddalashtiradi
O‘zbekiston va Iordaniya poytaxtlari o‘rtasida muntazam to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnov yo‘lga qo‘yilmoqda. Yangi marshrut bo‘yicha parvozlarni milliy aviatashuvchi Royal Jordanian Airlines amalga oshiradi, bu esa mamlakatlar o‘rtasidagi transport va turistik aloqalarni kengaytirishi kerak.
Reysning ishga tushirilishi ishbilarmonlik, gumanitar va turistik aloqalarni faollashtirish yo‘lidagi qadam sifatida ko‘rilmoqda. To‘g‘ridan-to‘g‘ri marshrut Toshkent va Amman o‘rtasidagi yo‘lovchi oqimini sezilarli darajada oshirishi va sayohat logistikasini soddalashtirishi kutilmoqda.
Birinchi reys 30-iyunga rejalashtirilgan. RJ196 samolyoti Amman xalqaro aeroportidan mahalliy vaqt bilan soat 22:50 da uchib, ertasi kuni ertalab soat 5:25 da Islom Karimov nomidagi Toshkent aeroportiga yetib keladi.
To‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovni yo‘lga qo‘yish to‘g‘risidagi qaror O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Iordaniya qiroli Abdulla II o‘rtasida 2025-yil avgust oyida Samarqandda bo‘lib o‘tgan oliy darajadagi muzokaralar yakunlari bo‘yicha qabul qilingan.
Bundan tashqari, tomonlar avvalroq viza liberallashtirish to‘g‘risida kelishib olganlar: 2025-yil sentyabridan boshlab O‘zbekiston fuqarolari Iordaniyaga 30 kungacha vizasiz tashrif buyurishlari mumkin, bu esa marshrutni yo‘lovchilar uchun yanada jozibador qiladi.

Regular direct flights are being launched between the capitals of Uzbekistan and Jordan. The national carrier Royal Jordanian Airlines will operate flights on the new route, which is expected to expand transport and tourism links between the countries.
The launch of the flight is seen as a step towards intensifying business, humanitarian, and tourist contacts. The direct route is expected to significantly increase passenger traffic between Tashkent and Amman and simplify travel logistics.
The first flight is scheduled for June 30. Flight RJ196 will depart from Amman International Airport at 10:50 PM local time and arrive at Tashkent Islam Karimov International Airport the next day at 5:25 AM.
The decision to launch direct flights was made following high-level negotiations between Uzbekistan's President Shavkat Mirziyoyev and Jordan's King Abdullah II in August 2025 in Samarkand.
Additionally, the parties previously agreed on visa liberalization: starting September 2025, citizens of Uzbekistan can visit Jordan without a visa for up to 30 days, making the route even more attractive for passengers.