Uzbekistonda yirik viza operatorlari bozorda dominant deb topildi
O‘zbekiston Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi VFS Global Services UBKN va Vizametric kompaniyalarini viza xizmatlari bozorining ayrim segmentlarida dominant mavqega ega deb topdi. Qaror "Raqobat to‘g‘risida"gi qonunga muvofiq qabul qilindi.
VFS Global Services UBKN Avstriya, Vengriya, Lyuksemburg, Niderlandiya, Daniya, Belgiya, Bolgariya, Xorvatiya, Chexiya, Estoniya, Finlyandiya, Gretsiya, Irlandiya, Latviya, Litva, Buyuk Britaniya, Shveysariya, Yangi Zelandiya, Isroil va Maltaga sayohat qilish uchun vizalarni rasmiylashtirish bo‘yicha dominant operator maqomini oldi.
Vizametric kompaniyasi AQSHga viza rasmiylashtirish xizmatlari bozorida dominant deb topildi. Bundan tashqari, qo‘mita TLS Contact Germaniya va Fransiyaga viza rasmiylashtirishda ustun muzokara kuchiga ega ekanligini aniqladi.
Idorada tushuntirishlaricha, bunday maqomga ega kompaniyalar raqobatni cheklashga yoki iste’molchilar va bozorning boshqa ishtirokchilari huquqlarini buzishga olib keladigan bo‘lsa, o‘z mavqeini suiiste’mol qilishga haqli emas.
Qaror foydalanuvchilar va blogerlarning TLS Contact orqali Fransiya vizalarini olish uchun hujjatlarni topshirishda qiyinchiliklar yuzasidan shikoyatlaridan biroz vaqt o‘tib qabul qilindi. Shundan so‘ng mamlakatda qisqa muddatli Fransiya vizalarini rasmiylashtirish uchun yangi ro‘yxatga olish tizimi joriy etildi.

Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей Узбекистана признал компании VFS Global Services UBKN и Vizametric занимающими доминирующее положение на отдельных сегментах рынка визовых услуг. Решение принято в соответствии с законом «О конкуренции».
VFS Global Services UBKN получила статус доминирующего оператора по оформлению виз для поездок в Австрию, Венгрию, Люксембург, Нидерланды, Данию, Бельгию, Болгарию, Хорватию, Чехию, Эстонию, Финляндию, Грецию, Ирландию, Латвию, Литву, Великобританию, Швейцарию, Новую Зеландию, Израиль и Мальту.
Компания Vizametric признана доминирующей на рынке услуг по оформлению виз в США. Кроме того, комитет установил, что TLS Contact обладает превосходящей переговорной силой при оформлении виз в Германию и Францию.
В ведомстве пояснили, что компании с подобным статусом не вправе злоупотреблять своим положением, если это приводит к ограничению конкуренции или нарушению прав потребителей и других участников рынка.
Решение принято спустя некоторое время после жалоб пользователей и блогеров на сложности с записью на подачу документов для получения французских виз через TLS Contact. После этого в стране была внедрена новая система записи на оформление краткосрочных французских виз.