O'zbekistonda xizmat ko'rsatish sohasi o'sdi
2026-yilning yanvar-may oylarida O‘zbekistonda bozor xizmatlari hajmi 533 079,2 mlrd so‘mga yetdi, bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan real ifodada 16,5% ga ko‘pdir. Bu haqda Milliy statistika qo‘mitasi ma’lum qildi va ma’lumotlar dastlabki ekanligini hamda tuzatishlar kiritilishi mumkinligini ta’kidladi.
Bozorning eng katta ulushi avvalgidek Toshkent shahriga to‘g‘ri keladi – umumiy hajmning 41,1% yoki 218 941,1 mlrd so‘m. Samarqand, Toshkent va Farg‘ona viloyatlarida ham sezilarli ko‘rsatkichlar qayd etilgan. Shu bilan birga, hududlar orasida eng yuqori o‘sish sur’atlarini Navoiy viloyati, Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Surxondaryo viloyati ko‘rsatdi.
Aholi jon boshiga hisoblaganda xizmatlar hajmi 13,915 mln so‘mni tashkil etdi, bu o‘tgan yilgi darajadan 14,4% ga yuqoridir. Toshkent boshqa hududlardan sezilarli farq bilan yetakchi bo‘lib qolmoqda.
Sektor o‘sishiga savdo, moliyaviy xizmatlar, transport, shuningdek, joylashtirish va ovqatlanish sohalari sezilarli hissa qo‘shdi. IT-xizmatlar va ta’limning tezlashgan o‘sishi alohida qayd etilgan bo‘lib, ular 20% dan ortiqqa oshgan.
Bozor tuzilmasida eng yirik segmentlar savdo (26,6%), yashash va ovqatlanish xizmatlari (17%), transport (16%) va moliya sektori (15,8%) bo‘lib qolmoqda. Statistika qo‘mitasi, shuningdek, xalqaro tavsiyalarni hisobga olgan holda savdoni hisoblash metodologiyasi qayta ko‘rib chiqilganini ma’lum qildi, bu esa oldingi davr ma’lumotlarining qiyoslanishiga ta’sir ko‘rsatdi.

Объем рыночных услуг в Узбекистане за январь–май 2026 года достиг 533 079,2 млрд сумов, увеличившись в реальном выражении на 16,5% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Об этом сообщили в Национальном комитете по статистике, уточнив, что данные предварительные и могут быть скорректированы.
Наибольшая доля рынка по-прежнему приходится на Ташкент — 41,1% от общего объема, или 218 941,1 млрд сумов. Существенные показатели также зафиксированы в Самаркандской, Ташкентской и Ферганской областях. При этом наиболее высокие темпы роста среди регионов показали Навоийская область, Республика Каракалпакстан и Сурхандарьинская область.
В пересчете на душу населения объем услуг составил 13,915 млн сумов, что на 14,4% выше уровня прошлого года. Лидером остается Ташкент с заметным отрывом от других регионов.
Существенный вклад в рост сектора внесли торговля, финансовые услуги, транспорт, а также сфера размещения и питания. Отдельно отмечается ускоренный рост IT-услуг и образования, которые увеличились более чем на 20%.
В структуре рынка крупнейшими сегментами остаются торговля (26,6%), услуги проживания и питания (17%), транспорт (16%) и финансовый сектор (15,8%). В статистическом комитете также сообщили о пересмотре методологии расчета торговли с учетом международных рекомендаций, что повлияло на сопоставимость данных за предыдущий период.