O'zbekistonda xizmat ko'rsatish sohasi o'sdi
2026-yilning yanvar-may oylarida O‘zbekistonda bozor xizmatlari hajmi 533 079,2 mlrd so‘mga yetdi, bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan real ifodada 16,5% ga ko‘pdir. Bu haqda Milliy statistika qo‘mitasi ma’lum qildi va ma’lumotlar dastlabki ekanligini hamda tuzatishlar kiritilishi mumkinligini ta’kidladi.
Bozorning eng katta ulushi avvalgidek Toshkent shahriga to‘g‘ri keladi – umumiy hajmning 41,1% yoki 218 941,1 mlrd so‘m. Samarqand, Toshkent va Farg‘ona viloyatlarida ham sezilarli ko‘rsatkichlar qayd etilgan. Shu bilan birga, hududlar orasida eng yuqori o‘sish sur’atlarini Navoiy viloyati, Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Surxondaryo viloyati ko‘rsatdi.
Aholi jon boshiga hisoblaganda xizmatlar hajmi 13,915 mln so‘mni tashkil etdi, bu o‘tgan yilgi darajadan 14,4% ga yuqoridir. Toshkent boshqa hududlardan sezilarli farq bilan yetakchi bo‘lib qolmoqda.
Sektor o‘sishiga savdo, moliyaviy xizmatlar, transport, shuningdek, joylashtirish va ovqatlanish sohalari sezilarli hissa qo‘shdi. IT-xizmatlar va ta’limning tezlashgan o‘sishi alohida qayd etilgan bo‘lib, ular 20% dan ortiqqa oshgan.
Bozor tuzilmasida eng yirik segmentlar savdo (26,6%), yashash va ovqatlanish xizmatlari (17%), transport (16%) va moliya sektori (15,8%) bo‘lib qolmoqda. Statistika qo‘mitasi, shuningdek, xalqaro tavsiyalarni hisobga olgan holda savdoni hisoblash metodologiyasi qayta ko‘rib chiqilganini ma’lum qildi, bu esa oldingi davr ma’lumotlarining qiyoslanishiga ta’sir ko‘rsatdi.

The volume of market services in Uzbekistan for January–May 2026 reached 533,079.2 billion soums, an increase of 16.5% in real terms compared to the same period last year. This was reported by the National Statistics Committee, clarifying that the data is preliminary and may be adjusted.
The largest market share continues to be held by Tashkent — 41.1% of the total volume, or 218,941.1 billion soums. Significant indicators were also recorded in Samarkand, Tashkent, and Fergana regions. At the same time, the highest growth rates among regions were shown by Navoi region, the Republic of Karakalpakstan, and Surkhandarya region.
Per capita, the volume of services amounted to 13.915 million soums, which is 14.4% higher than last year's level. Tashkent remains the leader with a significant lead over other regions.
Trade, financial services, transport, as well as accommodation and catering made a significant contribution to the sector's growth. The accelerated growth of IT services and education, which increased by more than 20%, is separately noted.
In the market structure, the largest segments remain trade (26.6%), accommodation and catering services (17%), transport (16%), and the financial sector (15.8%). The statistical committee also reported a revision of the trade calculation methodology taking into account international recommendations, which affected the comparability of data for the previous period.