O‘zbekiston qayta tiklanadigan energetikani qo‘llab-quvvatlash dasturini kengaytirmoqda: 60 mingdan ortiq fuqaro quyosh panellari tomonidan ishlab chiqarilgan va umumiy energiya tizimiga uzatilgan elektr energiyasi uchun subsidiyalar oladi.
Soliq qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, "Quyoshli uy" dasturining 60 193 nafar ishtirokchisi to‘lovlarni oladi. 2026-yil aprel-may oylarida 156,125 million kVt·soat elektr energiyasini uzatish uchun subsidiyalarning umumiy hajmi 156,125 milliard so‘mni tashkil etadi.
Kompensatsiya miqdori o‘z iste’molidan ortiqcha ishlab chiqarilgan va tarmoqqa uzatilgan har bir kilovatt-soat energiya uchun 1 000 so‘m etib belgilangan. Dastur 2023-yil aprel oyidan boshlab amal qiladi va xususiy xonadonlarda quyosh panellarini o‘rnatishni rag‘batlantirishga qaratilgan.
Eng katta to‘lovlarni Xorazm va Buxoro viloyatlari, shuningdek, Qoraqalpog‘iston aholisi oladi – bu hududlarda taqsimlangan quyosh energiyasi ishlab chiqarish faol rivojlanmoqda.
Mablag‘larni olish soliq xizmatining raqamli tizimi orqali amalga oshiriladi, Soliq mobil ilovasi orqali bank kartalariga o‘tkazish imkoniyati mavjud bo‘lib, bu davlat subsidiyalariga kirishni soddalashtiradi.

Более 60 тысяч жителей Узбекистана получат выплаты за солнечную энергию
Узбекистан расширяет программу поддержки возобновляемой энергетики: более 60 тысяч граждан получат субсидии за электроэнергию, произведённую солнечными панелями и переданную в общую энергосистему.
По данным Налогового комитета, выплаты получат 60 193 участника программы «Солнечный дом». Общий объём субсидий составит 156,125 млрд сумов за передачу 156,125 млн кВт·ч электроэнергии в апреле–мае 2026 года.
Размер компенсации установлен на уровне 1 000 сумов за каждый киловатт-час энергии, произведённой сверх собственного потребления и переданной в сеть. Программа действует с апреля 2023 года и направлена на стимулирование установки солнечных панелей в частных домохозяйствах.
Наибольшие выплаты получат жители Хорезмской и Бухарской областей, а также Каракалпакстана — регионов, где активно развивается распределённая солнечная генерация.
Получение средств осуществляется через цифровую систему налоговой службы с возможностью перевода на банковские карты через мобильное приложение Soliq, что упрощает доступ к государственным субсидиям.