So'mning barqaror kursi O'zbekistonda xarid qobiliyatini mustahkamlaydi
O'zbekiston milliy valyutasining mustahkamlanishini namoyish etmoqda: tahlilchilarning baholashicha, o'zbek so'mi bir hafta ichida AQSH dollariga nisbatan taxminan 0,75% ga oshgan va mo'tadil tebranishlar davridan keyin umumiy barqarorligini saqlab qolgan.
Alpari tahlilchisi Anna Bodrovaga ko'ra, valyuta barqarorligi bir qancha omillar bilan qo'llab-quvvatlanmoqda. Bularga qat'iy pul-kredit siyosati, inflyatsiyaning taxminan 5,5–6% gacha sekinlashishi, sezilarli oltin-valyuta zaxiralari va Markaziy bankning asosiy stavkasining yillik 14% darajasida saqlanib qolishi kiradi.
Eksportdan va oltin operatsiyalaridan valyuta tushumlarining qo'shimcha roli bor, ular bozorga likvidlik oqimini ta'minlaydi va tashqi tebranishlarni yumshatadi.
Ekspertning ta'kidlashicha, barqaror kurs import tovarlariga bosimni kamaytiradi va aholi uchun narx dinamikasini yanada bashoratli qiladi, bu esa xarid qobiliyatiga ijobiy ta'sir ko'rsatadi.

Uzbekistan is demonstrating a strengthening of its national currency: according to analysts, the Uzbek sum has gained about 0.75% against the US dollar over the week, maintaining overall stability after a period of moderate fluctuations.
According to Alpari analyst Anna Bodrova, the currency's stability is supported by several factors. These include a tight monetary policy, a slowdown in inflation to approximately 5.5–6%, significant gold and foreign exchange reserves, and the Central Bank's key rate remaining at 14% per annum.
Additional factors include foreign exchange earnings from exports and gold transactions, which provide liquidity to the market and smooth out external fluctuations.
The expert notes that a stable exchange rate reduces pressure on imported goods and makes price dynamics more predictable for the population, which positively affects purchasing power.