So'mning barqaror kursi O'zbekistonda xarid qobiliyatini mustahkamlaydi
O'zbekiston milliy valyutasining mustahkamlanishini namoyish etmoqda: tahlilchilarning baholashicha, o'zbek so'mi bir hafta ichida AQSH dollariga nisbatan taxminan 0,75% ga oshgan va mo'tadil tebranishlar davridan keyin umumiy barqarorligini saqlab qolgan.
Alpari tahlilchisi Anna Bodrovaga ko'ra, valyuta barqarorligi bir qancha omillar bilan qo'llab-quvvatlanmoqda. Bularga qat'iy pul-kredit siyosati, inflyatsiyaning taxminan 5,5–6% gacha sekinlashishi, sezilarli oltin-valyuta zaxiralari va Markaziy bankning asosiy stavkasining yillik 14% darajasida saqlanib qolishi kiradi.
Eksportdan va oltin operatsiyalaridan valyuta tushumlarining qo'shimcha roli bor, ular bozorga likvidlik oqimini ta'minlaydi va tashqi tebranishlarni yumshatadi.
Ekspertning ta'kidlashicha, barqaror kurs import tovarlariga bosimni kamaytiradi va aholi uchun narx dinamikasini yanada bashoratli qiladi, bu esa xarid qobiliyatiga ijobiy ta'sir ko'rsatadi.

Узбекистан демонстрирует укрепление национальной валюты: по оценке аналитиков, узбекский сум за неделю прибавил около 0,75% к доллару США, сохраняя общую стабильность после периода умеренных колебаний.
По словам аналитика Alpari Анны Бодровой, устойчивость валюты поддерживается несколькими факторами. Среди них — жёсткая денежно-кредитная политика, замедление инфляции до уровня примерно 5,5–6%, значительные золотовалютные резервы и сохранение ключевой ставки Центрального банка на уровне 14% годовых.
Дополнительную роль играют поступления валютной выручки от экспорта и операций с золотом, которые обеспечивают приток ликвидности на рынок и сглаживают внешние колебания.
Эксперт отмечает, что стабильный курс снижает давление на импортные товары и делает динамику цен более предсказуемой для населения, что положительно влияет на покупательную способность.