Visa kompaniyasi o‘zining Visa Pay to‘lov yechimini kengaytirish maqsadida yangi dasturiy ta’minotni ishlab chiqish paketini (SDK) taqdim etdi. Bu Markaziy Osiyo va Afrika mamlakatlaridagi banklar, fintex-kompaniyalar va mobil pul operatorlari uchun xizmatni integratsiyalashni soddalashtiradi.
Ushbu vosita Visa Pay’ni mavjud mobil ilovalarga to‘g‘ridan-to‘g‘ri joylashtirish imkonini beradi, bu esa infratuzilmani noldan yaratishga hojat qoldirmasdan virtual kartalar va raqamli to‘lov xizmatlarini ishga tushirishni tezlashtiradi. Yechim bank hisobvaraqlaridan foydalanuvchilarga ham, an’anaviy moliyaviy xizmatlarga ega bo‘lmagan, ammo mobil hamyonlardan foydalanuvchilarga ham mo‘ljallangan.
SDK tarkibiga emitent tomonidan to‘lovlarni qayta ishlash vositalari, foydalanuvchi interfeyslari, tokenizatsiya mexanizmlari, shuningdek, sertifikatlangan xavfsizlik va tartibga soluvchi talablarga muvofiqlik komponentlari kiradi. Bu raqamli to‘lovlar bozoriga kirish to‘sig‘ini pasaytirishi va yangi xizmatlarni joriy etishni tezlashtirishi kerak.
Tizim onlayn xaridlar va xalqaro pul o‘tkazmalaridan tortib, virtual kartalarni chiqarish va gumanitar to‘lovlargacha bo‘lgan keng ko‘lamli stsenariylarni qo‘llab-quvvatlaydi. Kelajakda Tap to Pay texnologiyasini joriy etish rejalashtirilgan bo‘lib, bu smartfon yordamida kontaktsiz to‘lovlarni amalga oshirish imkonini beradi.
Visa kompaniyasi vakillarining so‘zlariga ko‘ra, yangi arxitektura moliyaviy tashkilotlarga zamonaviy xizmatlarni tezroq ishga tushirishga va ayniqsa, rivojlanayotgan bozorlarda ichki va transchegaraviy hisob-kitoblarning imkoniyatlarini kengaytirishga yordam berishi kerak.

Компания Visa расширяет распространение своего платежного решения Visa Pay, представив новый пакет разработки программного обеспечения (SDK), который упрощает интеграцию сервиса для банков, финтех-компаний и операторов мобильных денег в странах Центральной Азии и Африки.
Инструмент позволяет встроить Visa Pay прямо в уже существующие мобильные приложения, ускоряя запуск виртуальных карт и цифровых платежных сервисов без необходимости разрабатывать инфраструктуру с нуля. Решение ориентировано как на пользователей банковских счетов, так и на тех, кто не имеет доступа к традиционным финансовым услугам, но пользуется мобильными кошельками.
В состав SDK входят инструменты обработки платежей на стороне эмитента, интерфейсы для пользователей, механизмы токенизации, а также сертифицированные компоненты безопасности и соответствия требованиям регуляторов. Это должно снизить барьер входа на рынок цифровых платежей и ускорить внедрение новых сервисов.
Система поддерживает широкий спектр сценариев — от онлайн-покупок и международных переводов до выпуска виртуальных карт и гуманитарных выплат. В перспективе планируется внедрение технологии Tap to Pay, которая позволит проводить бесконтактные платежи с помощью смартфона.
По словам представителей компании Visa, новая архитектура должна помочь финансовым организациям быстрее запускать современные сервисы и расширять возможности как внутренних, так и трансграничных расчетов, особенно на развивающихся рынках.