Uzbekistan suveren moliyalashtirishni jalb qilish bo'yicha mintaqadagi yetakchi beshlikka kirdi: mamlakat 690 million dollar oldi
2026-yilning birinchi yarmida xalqaro moliya institutlari Yevroosiyo davlatlari uchun 7,8 milliard dollarni ma'qulladi, uning katta qismi Yevroosiyo barqarorlik va taraqqiyot fondi (YeBTF) mamlakatlariga to'g'ri keldi
Uzbekistan 2026-yilning birinchi yarmi yakunlari bo‘yicha Yevroosiyo mintaqasida suveren moliyalashtirishni qabul qiluvchi eng yirik davlatlar orasida beshinchi o‘rinni egalladi. Yevroosiyo barqarorlik va taraqqiyot fondi (YeBTF) ma’lumotlariga ko‘ra, xalqaro moliya tashkilotlari mamlakat uchun 690 million dollar miqdorida moliyalashtirishni ma’qullagan.
2026-yilning dastlabki olti oyida mintaqaning 13 mamlakatida jami 7,8 milliard dollar miqdorida suveren moliyalashtirish ma’qullandi. Qozog‘iston 3,22 milliard dollar bilan yetakchi bo‘ldi, keyingi o‘rinlarda Pokiston – 1,38 milliard dollar, Armaniston – 880 million dollar, Ozarbayjon – 810 million dollar va Uzbekistan – 690 million dollar joylashdi.
YeBTF ishtirokchi mamlakatlariga 4,37 milliard dollar yoki ma’qullangan moliyalashtirishning umumiy hajmining 55,4 foizi to‘g‘ri keldi. Uzbekistan bilan bir qatorda, Armaniston va Qozog‘iston, shuningdek, Tojikiston va Qirg‘iziston ham katta miqdordagi mablag‘larni oldi – mos ravishda 160 million va 98 million dollar.
YeBTF ma’lumotlariga ko‘ra, 2008-yildan boshlab hisob-kitoblar boshlanganidan buyon Yevroosiyo mintaqasida ma’qullangan suveren moliyalashtirishning umumiy hajmi 300 milliard dollardan oshdi.
Fondning ta’kidlashicha, Sovereign Financing Database ma’lumotlar bazasi yirik moliyaviy loyihalarni kuzatish, mamlakatlar o‘rtasida mablag‘larni taqsimlashni tahlil qilish va xalqaro moliya institutlarining mintaqa rivojlanishidagi rolini baholash imkonini beradi. Tizim har chorakda yangilanadi va loyihalar, moliyalashtirish hajmlari, mablag‘larni taqdim etish shartlari va ularni amalga oshirish bosqichlari haqidagi ma’lumotlarni o‘z ichiga oladi.

Узбекистан занял пятое место среди крупнейших получателей суверенного финансирования в Евразийском регионе по итогам первого полугодия 2026 года. Согласно данным Евразийского фонда стабилизации и развития (ЕФСР), международные финансовые организации одобрили для страны финансирование на сумму 690 млн долларов.
Всего за первые шесть месяцев 2026 года в 13 странах региона было одобрено суверенное финансирование на 7,8 млрд долларов. Лидером стал Казахстан с объемом 3,22 млрд долларов, далее расположились Пакистан — 1,38 млрд долларов, Армения — 880 млн долларов, Азербайджан — 810 млн долларов и Узбекистан — 690 млн долларов.
На страны — участники ЕФСР пришлось 4,37 млрд долларов, или 55,4% общего объема одобренного финансирования. Помимо Узбекистана, крупные объемы средств получили Армения и Казахстан, а также Таджикистан и Кыргызстан — 160 млн и 98 млн долларов соответственно.
По данным ЕФСР, с начала ведения учета в 2008 году общий объем одобренного суверенного финансирования в Евразийском регионе превысил 300 млрд долларов.
Фонд отмечает, что база данных Sovereign Financing Database позволяет отслеживать крупные финансовые проекты, анализировать распределение средств между странами и оценивать роль международных финансовых институтов в развитии региона. Система обновляется ежеквартально и включает информацию о проектах, объемах финансирования, условиях предоставления средств и стадиях их реализации.