Oʻzbekiston Oliy Majlisi Senati "Raqamli texnologiyalar xalqaro markazi toʻgʻrisida"gi (Enterprise Uzbekistan) konstitutsiyaviy qonunni joriy tahrirda maʼqullamadi va hujjatni qayta ishlash uchun Qonunchilik palatasiga qaytardi.
Qonun loyihasi Raqamli texnologiyalar xalqaro markazi faoliyati uchun huquqiy asos yaratishi kerak, uni hukumat xorijiy investitsiyalarni jalb qilish, IT-industriyani rivojlantirish va mamlakatni jahon raqamli bozoriga integratsiya qilish uchun platforma sifatida koʻrib chiqmoqda.
Hujjat markazning maxsus ish rejimini, uning ishtirokchilari faoliyati qoidalarini, investitsiya tartibini, tartibga soluvchi qumloqdan foydalanishni, davlat xizmatlarini koʻrsatishni, shuningdek, soliq, bojxona, valyuta va mehnat tartibga solish xususiyatlarini belgilaydi.
Muhokama davomida senatorlar bir qator qoidalarni qayta ishlash zarurligini taʼkidladilar. Xususan, Boshqaruv kengashi va Enterprise Uzbekistan maʼmuriyatining vakolatlarini kengaytirish, shuningdek, xalqaro amaliyotga muvofiq investorlarning huquqlari va ularning investitsiyalarini himoya qilish kafolatlarini kuchaytirish taklif etilmoqda.
Qonun loyihasini qayta ishlash uchun Senat va Qonunchilik palatasi vakillaridan iborat kelishuv komissiyasi tuziladi. Shuningdek, ishga tegishli davlat organlari va tashkilotlarini jalb qilish rejalashtirilgan.

Сенат Олий Мажлиса Узбекистана не одобрил в текущей редакции конституционный закон «О Международном центре цифровых технологий» (Enterprise Uzbekistan) и направил документ обратно в Законодательную палату на доработку.
Законопроект должен создать правовую основу для работы Международного центра цифровых технологий, который власти рассматривают как площадку для привлечения иностранных инвестиций, развития IT-индустрии и интеграции страны в мировой цифровой рынок.
Документ определяет специальный режим работы центра, правила деятельности его участников, порядок инвестирования, использование регулятивной песочницы, оказание государственных услуг, а также особенности налогового, таможенного, валютного и трудового регулирования.
Во время обсуждения сенаторы указали на необходимость доработки ряда положений. В частности, предлагается расширить полномочия Управляющего совета и администрации Enterprise Uzbekistan, а также усилить гарантии защиты прав инвесторов и их вложений в соответствии с международной практикой.
Для доработки законопроекта будет создана согласительная комиссия из представителей Сената и Законодательной палаты. Также к работе планируется привлечь профильные государственные органы и организации.