IT Park Uzbekistan va Hong Kong Economic and Trade Office in Dubai texnologiyalar, innovatsiyalar va xalqaro biznes sohasida hamkorlikni kengaytirishni muhokama qildilar. Muzokaralarning asosiy mavzulari xorijiy IT-kompaniyalarni jalb qilish, investitsiyalarni rivojlantirish va Oʻzbekiston hamda Hong Kong oʻrtasida yangi ishbilarmonlik aloqalarini oʻrnatish boʻldi.
Uchrashuvda IT Park Uzbekistan vakillari eksportni rivojlantirish direktori Jahongir Kagirov boshchiligida va Hong Kong Economic and Trade Office in Dubai delegatsiyasi bosh direktori Simon Chan rahbarligida ishtirok etdilar.
Oʻzbekiston tomoni milliy IT-ekotizim imkoniyatlari, rezidentlik dasturi, soliq imtiyozlari va xorijiy kompaniyalarni qoʻllab-quvvatlash vositalarini taqdim etdi. Shuningdek, mutaxassislarni tanlash, biznes-analitika, raqamli yechimlar va kompaniyalarni Oʻzbekiston bozoriga chiqishda qoʻllab-quvvatlash boʻyicha xizmatlar taqdim etildi.
Hong Kong vakillari mintaqaning dunyodagi eng yirik moliyaviy va savdo markazlaridan biri sifatidagi afzalliklari haqida soʻzlab berdilar, bu esa texnologik kompaniyalar uchun xalqaro rivojlanish maydonchasi boʻlishi mumkin.
Tomonlar xalqaro IT-kompaniyalarning Oʻzbekistonda rivojlanish markazlarini ochish imkoniyatlariga alohida eʼtibor qaratdilar. Hong Kong vakillari hamkorlikni yanada rivojlantirish va qoʻshma loyihalarga qiziqish bildirdilar.
IT Park Uzbekistan shuningdek, Hong Konglik hamkorlarni sentabr oyida boʻlib oʻtadigan ICT Week Uzbekistan 2026 forumida ishtirok etishga taklif qildi. Tomonlar texnologik kompaniyalarni jalb qilish va ikki innovatsion ekotizim oʻrtasidagi aloqalarni mustahkamlash boʻyicha ishlarni davom ettirishga kelishib oldilar.

IT Park Uzbekistan и Hong Kong Economic and Trade Office in Dubai обсудили расширение сотрудничества в сфере технологий, инноваций и международного бизнеса. Главными темами переговоров стали привлечение зарубежных IT-компаний, развитие инвестиций и создание новых деловых связей между Узбекистаном и Гонконгом.
Во встрече приняли участие представители IT Park Uzbekistan во главе с директором по развитию экспорта Джахонгиром Кагировым и делегация Hong Kong Economic and Trade Office в Дубае под руководством генерального директора Саймона Чана.
Узбекская сторона представила возможности национальной IT-экосистемы, программу резидентства, налоговые льготы и инструменты поддержки иностранных компаний. Также были представлены услуги по подбору специалистов, бизнес-аналитике, цифровым решениям и сопровождению компаний при выходе на рынок Узбекистана.
Представители Гонконга рассказали о преимуществах региона как одного из крупнейших финансовых и торговых центров мира, который может стать площадкой для международного развития технологических компаний.
Особое внимание стороны уделили возможности открытия в Узбекистане центров разработки международных IT-компаний. Представители Гонконга выразили заинтересованность в дальнейшем развитии сотрудничества и совместных проектах.
IT Park Uzbekistan также пригласил гонконгских партнёров принять участие в форуме ICT Week Uzbekistan 2026, который состоится в сентябре. Стороны договорились продолжить работу над привлечением технологических компаний и укреплением связей между двумя инновационными экосистемами.