IT Park Uzbekistan va Enterprise Uzbekistan vakillari Gonkongda asosiy moliya va texnologiya tuzilmalari bilan bir qator uchrashuvlar o'tkazib, dunyodagi eng yirik biznes markazlaridan birining modelini o'rgandilar. Muzokaralarning asosiy mavzusi Gonkongga rivojlangan moliyaviy tizim, innovatsiyalar va xalqaro investitsiyalarni birlashtirish imkonini bergan mexanizmlar bo'ldi.
Gonkong pul-kredit boshqarmasida (HKMA) O'zbekiston delegatsiyasi moliya markazining ishlash tamoyillari, jumladan, raqamli to'lovlar, transchegaraviy hisob-kitoblar, markaziy bankning raqamli valyutasi, aktivlarni tokenizatsiya qilish va moliyaviy nazorat texnologiyalarini rivojlantirish bilan tanishdi.
Infratuzilmani yaratishda davlatning rolini alohida ta'kidlandi. Gonkongda hukumat shaffof qoidalar va tartibga solish muhitini shakllantiradi, texnologik kompaniyalarning rivojlanishi esa asosan xususiy investorlar, banklar, venchur fondlari va innovatsion platformalar tomonidan ta'minlanadi.
Moliya xizmatlari va g'aznachilik byurosi (FSTB) bilan uchrashuvlarda davlat institutlarining o'zaro hamkorlik modeli muhokama qilindi, bunda turli tashkilotlar mustaqilligini saqlab qolgan holda yagona iqtisodiy strategiya doirasida ishlaydi.
Olingan tajribani Enterprise Uzbekistan – mamlakatning xalqaro texnologiya yurisdiksiyasini rivojlantirishda qo'llash rejalashtirilgan. Asosiy yo'nalishlar qatorida qonunchilikni takomillashtirish, intellektual mulkni himoya qilish, kompaniyalarni raqamli ro'yxatdan o'tkazish va biznes uchun qulay muhit yaratish qayd etildi.
IT Park Uzbekistan esa Gonkong tajribasidan xorijiy IT-kompaniyalarni jalb qilish, startaplarni qo'llab-quvvatlash, mutaxassislar tayyorlash va raqamli xizmatlar eksportini kengaytirish uchun foydalanish niyatida.

Представители IT Park Uzbekistan и Enterprise Uzbekistan провели в Гонконге серию встреч с ключевыми финансовыми и технологическими структурами, изучая модель одного из крупнейших мировых центров бизнеса. Главной темой переговоров стали механизмы, которые позволили Гонконгу объединить развитую финансовую систему, инновации и международные инвестиции.
В Управлении денежного обращения Гонконга (HKMA) узбекская делегация ознакомилась с принципами работы финансового центра, включая развитие цифровых платежей, трансграничных расчетов, цифровой валюты центрального банка, токенизации активов и технологий финансового контроля.
Особое внимание было уделено роли государства в создании инфраструктуры. В Гонконге власти формируют прозрачные правила и регуляторную среду, а развитие технологических компаний во многом обеспечивают частные инвесторы, банки, венчурные фонды и инновационные площадки.
На встречах с Бюро финансовых услуг и казначейства (FSTB) обсуждалась модель взаимодействия государственных институтов, при которой разные организации сохраняют самостоятельность, но работают в рамках единой экономической стратегии.
Полученный опыт планируется использовать при развитии Enterprise Uzbekistan — международной технологической юрисдикции страны. Среди ключевых направлений названы совершенствование законодательства, защита интеллектуальной собственности, цифровая регистрация компаний и создание удобной среды для бизнеса.
IT Park Uzbekistan, в свою очередь, намерен использовать гонконгский опыт для привлечения зарубежных IT-компаний, поддержки стартапов, подготовки специалистов и расширения экспорта цифровых услуг.