O'zbekiston Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov Shanxayda bo'lib o'tayotgan WAIC 2026 Butunjahon sun'iy intellekt konferensiyasining ochilish marosimida ishtirok etdi. Tadbir sun'iy intellekt, raqamli iqtisodiyot va texnologik hamkorlik kelajagini muhokama qilish uchun eng yirik xalqaro platformalardan biriga aylandi.
Ochilish marosimida Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Xi Jinping ham ishtirok etdi, u sun'iy intellektni rivojlantirish, uni xavfsiz qo'llash va ushbu sohada xalqaro hamkorlikni kengaytirish muhimligini ta'kidladi.
WAIC 2026 doirasida sanoat, biznes, davlat boshqaruvi va boshqa sohalarga sun'iy intellektni joriy etishga bag'ishlangan 140 dan ortiq forum, panel munozaralari va mavzuli sessiyalar rejalashtirilgan.
Konferensiyada turli mamlakatlardan 1400 dan ortiq mutaxassis va texnologiya sohasi vakillari, shuningdek, 1100 dan ziyod kompaniya ishtirok etmoqda. Ko'rgazma maydonchasida sun'iy intellektga asoslangan 300 dan ortiq yangi mahsulot va yechimlar ilk bor namoyish etilmoqda.
Forumning asosiy mavzularidan biri sun'iy intellekt sohasidagi xalqaro hamkorlik, texnologik tajriba almashish va sun'iy intellektni tartibga solish bo'yicha yagona yondashuvlarni yaratish bo'ldi.
O'zbekistonning WAIC 2026 da ishtirok etishi mamlakatning global texnologik ekotizimga faolroq integratsiyalashish, raqamli loyihalarni rivojlantirish va sun'iy intellektni iqtisodiy o'sish vositalaridan biri sifatida ishlatishga intilishini aks ettiradi.

Министр цифровых технологий Узбекистана Шерзод Шерматов принял участие в открытии Всемирной конференции по искусственному интеллекту WAIC 2026, которая проходит в Шанхае. Мероприятие стало одной из крупнейших международных площадок для обсуждения будущего ИИ, цифровой экономики и технологического сотрудничества.
В церемонии открытия также участвовал председатель КНР Си Цзиньпин, который отметил важность развития искусственного интеллекта, его безопасного применения и расширения международного взаимодействия в этой сфере.
В рамках WAIC 2026 запланировано более 140 форумов, панельных дискуссий и тематических сессий, посвященных внедрению ИИ в промышленность, бизнес, государственное управление и другие отрасли.
В конференции принимают участие более 1400 специалистов и представителей технологической отрасли из разных стран, а также свыше 1100 компаний. На выставочной площадке впервые демонстрируются более 300 новых продуктов и решений на базе искусственного интеллекта.
Одной из главных тем форума стало международное сотрудничество в области ИИ, обмен технологическим опытом и создание единых подходов к регулированию искусственного интеллекта.
Участие Узбекистана в WAIC 2026 отражает стремление страны активнее интегрироваться в глобальную технологическую экосистему, развивать цифровые проекты и использовать искусственный интеллект как один из инструментов экономического роста.