2026-yilning birinchi yarmida O‘zbekiston iqtisodiyoti 8,5% ga o‘sdi va asosiy yo‘nalishlarda sezilarli tezlashishni ko‘rsatdi. Bu ma’lumotlar mamlakat prezidenti raisligida bo‘lib o‘tgan videoselektor yig‘ilishida, ijtimoiy-iqtisodiy natijalar va yilning ikkinchi yarmiga mo‘ljallangan vazifalarga bag‘ishlangan yig‘ilishda e’lon qilindi.
Xizmat ko‘rsatish sohasi eng yuqori o‘sish sur’atlarini ko‘rsatdi – 16,9%. Sanoat ishlab chiqarishi 8% ga, qurilish 13,8% ga, qishloq xo‘jaligi esa 4,7% ga o‘sdi.
Dastlabki olti oyda iqtisodiyotga kiritilgan investitsiyalar hajmi 28 milliard dollarga yetdi, mamlakat eksporti 14,4 milliard dollarni tashkil etdi. Fitch va Moody’s agentliklari tomonidan O‘zbekistonning suveren kredit reytingining oshirilishi xalqaro bozorlar uchun qo‘shimcha signal bo‘ldi.
Shu bilan birga, mamlakat rahbariyati erishilgan ko‘rsatkichlarni faqat oraliq natija deb hisoblaydi. Prezidentning ta’kidlashicha, aholi turmush darajasini yanada oshirish uchun, uning soni allaqachon 40 million kishiga yetgan, 9-10% darajasida barqaror iqtisodiy o‘sishni ta’minlash zarur.
Hududlar va tarmoqlar rahbarlaridan nafaqat bajarilgan ishlar haqida hisobot berish, balki yangi ichki resurslarni izlash, samarali rivojlanish mexanizmlarini yaratish va jahon iqtisodiyotidagi o‘zgarishlarni hisobga olgan holda qo‘shimcha harakat stsenariylarini tayyorlash talab qilindi.

Uzbekistan's Economy Accelerates
Uzbekistan's economy grew by 8.5% in the first half of 2026, showing a significant acceleration in key areas. These figures were announced at a video conference chaired by the country's president, dedicated to socio-economic results and tasks for the second half of the year.
The services sector showed the highest growth rates — 16.9%. Industrial production increased by 8%, construction by 13.8%, and agriculture grew by 4.7%.
In the first six months, the volume of investments in the economy reached $28 billion, and the country's exports amounted to $14.4 billion. An additional signal for international markets was the upgrade of Uzbekistan's sovereign credit rating by Fitch and Moody's agencies.
At the same time, the country's leadership considers the achieved indicators only an intermediate result. The President noted that to further improve the living standards of the population, which has already reached 40 million people, stable economic growth at 9–10% must be ensured.
He demanded that regional and industry leaders not just report on work done, but seek new internal resources, create effective development mechanisms, and prepare additional action scenarios taking into account changes in the global economy.