2026-yilning birinchi yarmida O‘zbekiston iqtisodiyoti 8,5% ga o‘sdi va asosiy yo‘nalishlarda sezilarli tezlashishni ko‘rsatdi. Bu ma’lumotlar mamlakat prezidenti raisligida bo‘lib o‘tgan videoselektor yig‘ilishida, ijtimoiy-iqtisodiy natijalar va yilning ikkinchi yarmiga mo‘ljallangan vazifalarga bag‘ishlangan yig‘ilishda e’lon qilindi.
Xizmat ko‘rsatish sohasi eng yuqori o‘sish sur’atlarini ko‘rsatdi – 16,9%. Sanoat ishlab chiqarishi 8% ga, qurilish 13,8% ga, qishloq xo‘jaligi esa 4,7% ga o‘sdi.
Dastlabki olti oyda iqtisodiyotga kiritilgan investitsiyalar hajmi 28 milliard dollarga yetdi, mamlakat eksporti 14,4 milliard dollarni tashkil etdi. Fitch va Moody’s agentliklari tomonidan O‘zbekistonning suveren kredit reytingining oshirilishi xalqaro bozorlar uchun qo‘shimcha signal bo‘ldi.
Shu bilan birga, mamlakat rahbariyati erishilgan ko‘rsatkichlarni faqat oraliq natija deb hisoblaydi. Prezidentning ta’kidlashicha, aholi turmush darajasini yanada oshirish uchun, uning soni allaqachon 40 million kishiga yetgan, 9-10% darajasida barqaror iqtisodiy o‘sishni ta’minlash zarur.
Hududlar va tarmoqlar rahbarlaridan nafaqat bajarilgan ishlar haqida hisobot berish, balki yangi ichki resurslarni izlash, samarali rivojlanish mexanizmlarini yaratish va jahon iqtisodiyotidagi o‘zgarishlarni hisobga olgan holda qo‘shimcha harakat stsenariylarini tayyorlash talab qilindi.

Экономика Узбекистана ускорилась
Ташкент рассчитывает добиться роста 9–10% в год, увеличивая инвестиции, экспорт и производственные показатели
Экономика Узбекистана по итогам первого полугодия 2026 года выросла на 8,5%, показав заметное ускорение по ключевым направлениям. Такие данные были озвучены на видеоселекторном совещании под председательством президента страны, посвященном социально-экономическим итогам и задачам на вторую половину года.
Наиболее высокие темпы роста продемонстрировала сфера услуг — 16,9%. Промышленное производство увеличилось на 8%, строительство — на 13,8%, а сельское хозяйство выросло на 4,7%.
За первые шесть месяцев объем инвестиций в экономику достиг $28 млрд, экспорт страны составил $14,4 млрд. Дополнительным сигналом для международных рынков стало повышение суверенного кредитного рейтинга Узбекистана агентствами Fitch и Moody’s.
При этом руководство страны считает достигнутые показатели лишь промежуточным результатом. Президент отметил, что для дальнейшего повышения уровня жизни населения, численность которого уже достигла 40 млн человек, необходимо обеспечить стабильный экономический рост на уровне 9–10%.
От руководителей регионов и отраслей потребовали не просто отчитываться о выполненной работе, а искать новые внутренние ресурсы, создавать эффективные механизмы развития и готовить дополнительные сценарии действий с учетом изменений мировой экономики.