O'zbekistonning eng qadimiy muzeyi ikki yillik rekonstruksiyadan so'ng ochilmoqda
Davlat tarixi muzeyi o'z ekspozitsiyalarini yangiladi va 150 yilligi munosabati bilan yana tashrifchilarni qabul qilmoqda
O‘zbekiston Davlat tarixi muzeyi qariyb ikki yil davom etgan keng ko‘lamli rekonstruksiyadan so‘ng o‘z faoliyatini qayta boshlamoqda. Tantanalik ochilish marosimi 24-iyul kuni bo‘lib o‘tadi, shundan so‘ng tashrifchilar yangilangan ekspozitsiyalar bilan yana tanishishlari mumkin bo‘ladi.
Muzeyning jamoatchilikka qaytishi munosabati bilan 24-iyuldan 26-iyulgacha Ochiq eshiklar kunlari bo‘lib o‘tadi. Shu kunlarda O‘zbekiston fuqarolari muzeyga bepul tashrif buyurishlari mumkin. Muassasa 2024-yil iyun oyidan boshlab ko‘rgazma zallarini yangilash va bino fasadini ta’mirlash sababli yopilgan edi.
O‘zbekiston Davlat tarixi muzeyi Markaziy Osiyodagi eng qadimiy muzeylardan biri hisoblanadi. U 1876-yilda tashkil etilgan bo‘lib, 2026-yilda o‘zining 150 yillik yubileyini nishonlaydi. Uning kolleksiyasida 350 mingdan ortiq eksponatlar, jumladan, arxeologik topilmalar, tangalar, qadimiy qo‘lyozmalar va etnografik materiallar saqlanadi, ular mintaqa tarixini qadim zamonlardan to hozirgi kungacha hikoya qiladi.

Государственный музей истории Узбекистана возобновляет работу после масштабной реконструкции, которая продолжалась около двух лет. Торжественное открытие состоится 24 июля, после чего посетители смогут вновь ознакомиться с обновлёнными экспозициями.
В честь возвращения музея для публики с 24 по 26 июля будут проходить Дни открытых дверей. В эти дни граждане Узбекистана смогут бесплатно посетить музей. Учреждение было закрыто с июня 2024 года из-за обновления выставочных залов и ремонта фасада здания.
Государственный музей истории Узбекистана считается одним из старейших музеев Центральной Азии. Он был основан в 1876 году и в 2026 году отмечает 150-летний юбилей. В его коллекции хранится более 350 тыс. экспонатов, включая археологические находки, монеты, древние рукописи и этнографические материалы, рассказывающие об истории региона от древности до наших дней.