O‘zbekistonning Xorazm viloyatida vodorod texnologiyalaridan foydalangan holda yirik biotyoqilg‘i ishlab chiqarish korxonasi qurilishi rejalashtirilmoqda. Loyihani amalga oshirish bo‘yicha kelishuv BAAning Allied Biofuels va Deem Engineering kompaniyalari tomonidan imzolandi.
Loyihaga kiritiladigan to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar hajmi 6,1 milliard dollarga baholanmoqda. Zavod qurilishi 2026–2030-yillarga mo‘ljallangan bo‘lib, to‘liq quvvatga chiqishi 2030-yilning uchinchi choragida kutilmoqda.
Ishga tushirilgandan so‘ng korxona har yili taxminan 110 ming tonna aviatsiya biotyoqilg‘isi, 300 ming tonna elektr barqaror aviatsiya yoqilg‘isi va 5 ming tonna “yashil” dizel yoqilg‘isi ishlab chiqarish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Mahsulotning taxminan 70% Uzbekistan Airports kompaniyasiga yetkazib berilishi rejalashtirilgan, qolgan qismi Emirates National Oil Company’ga eksport qilinadi.

В Хорезмской области Узбекистана планируется строительство крупного предприятия по производству биотоплива с использованием водородных технологий. Соглашение о реализации проекта подписали компании из ОАЭ Allied Biofuels и Deem Engineering.
Объем прямых иностранных инвестиций в проект оценивается в $6,1 млрд. Строительство завода запланировано на 2026–2030 годы, а выход на полную мощность ожидается в третьем квартале 2030 года.
После запуска предприятие сможет ежегодно выпускать около 110 тыс. тонн авиационного биотоплива, 300 тыс. тонн электроустойчивого авиатоплива и 5 тыс. тонн «зеленого» дизельного топлива. Около 70% продукции планируется поставлять компании Uzbekistan Airports, остальной объем будет направляться на экспорт в Emirates National Oil Company.
Глава Allied Biofuels Альфред Бенедикт сообщил, что часть финансирования проекта планируется привлечь при участии BlackRock/Global Infrastructure Partners.