"Toshkent" Respublika fond birjasida "KRIU" AJ korporativ obligatsiyalari bilan umumiy qiymati 65,5 mlrd so'mlik yirik REPO bitimlari amalga oshirildi. Birja ma'lumotlariga ko'ra, operatsiyalar obligatsiyalar bozorining likvidligini oshirishga, moliyaviy resurslar aylanmasini ko'paytirishga va kapital bozori ishtirokchilari uchun qisqa muddatli moliyalashtirish imkoniyatlarini kengaytirishga qaratilgan.
Bitimlar 6-iyul kuni tuzilgan bo'lib, O'zbekiston prezidentining uy-joy bozori va ipoteka kreditlashni yanada rivojlantirishni nazarda tutuvchi farmonini amalga oshirishning bir qismi bo'ldi. 2025-yil fevral oyida imzolangan hujjat ipoteka obligatsiyalarini chiqarishni, ularni fond birjasi orqali joylashtirishni va ikkilamchi bozorda muomalasini tashkil etishni nazarda tutadi.
Birjada qayd etilishicha, o'tkazilgan operatsiyalar investorlarning "KRIU" AJ obligatsiyalariga qiziqishi ortib borayotganidan dalolat beradi va REPO bitimlarini o'tkazish uchun mavjud savdo infratuzilmasining samaradorligini tasdiqlaydi. Kelajakda platforma zamonaviy moliyaviy vositalarni rivojlantirishni, korporativ va ipoteka obligatsiyalari bozorining likvidligini oshirishni, shuningdek, fond bozori ishtirokchilari uchun imkoniyatlarni kengaytirishni rejalashtirmoqda.

На Республиканской фондовой бирже «Тошкент» состоялись крупные сделки РЕПО с корпоративными облигациями АО «КРИУ» на общую сумму 65,5 млрд сумов. По данным биржи, операции направлены на повышение ликвидности рынка облигаций, увеличение оборота финансовых ресурсов и расширение возможностей краткосрочного финансирования для участников рынка капитала.
Сделки были заключены 6 июля и стали частью реализации указа президента Узбекистана, предусматривающего дальнейшее развитие рынка жилья и ипотечного кредитования. Документ, подписанный в феврале 2025 года, предусматривает выпуск ипотечных облигаций, их размещение через фондовую биржу и организацию обращения на вторичном рынке.
На бирже отмечают, что проведенные операции свидетельствуют о растущем интересе инвесторов к облигациям АО «КРИУ» и подтверждают эффективность существующей торговой инфраструктуры для проведения сделок РЕПО. В дальнейшем площадка планирует развивать современные финансовые инструменты, повышать ликвидность рынка корпоративных и ипотечных облигаций, а также расширять возможности для участников фондового рынка.