O‘zbekiston o‘zining investitsion salohiyatini Turkiyaning Kastamonu viloyatida bo‘lib o‘tgan “G‘arbiy Qora dengiz” xalqaro iqtisodiy sammitida taqdim etdi. O‘zbekiston elchixonasi vakillari uchrashuv ishtirokchilariga amalga oshirilayotgan islohotlar, xorijiy kompaniyalar uchun sharoitlar va qo‘shma loyihalar uchun istiqbolli yo‘nalishlar haqida so‘zlab berishdi.
Tomonlar sanoat kooperatsiyasiga alohida e’tibor qaratdilar. O‘zbekiston va Turkiya vakillari mebel, eshik va yog‘och mahsulotlari ishlab chiqarish, butlovchi qismlar ishlab chiqarish va ikki mamlakat korxonalari o‘rtasidagi to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni kengaytirish bo‘yicha hamkorlikni muhokama qildilar. Muzokaralar davomida bir qator Turkiya kompaniyalari, jumladan, Gülcan Mobilya, Dortek va Zintaş bilan aloqalar o‘rnatildi.
Bundan tashqari, uchrashuv ishtirokchilari ta’lim, turizm, tog‘-kon sanoati va yangi biznes loyihalari sohasida hamkorlikni rivojlantirish masalalarini muhokama qildilar. Turkiya kompaniyalari O‘zbekiston bozoriga chiqishga qiziqish bildirdilar va tomonlar ishbilarmon delegatsiyalar almashinuvini, B2B-uchrashuvlarni tashkil etish hamda ikki mamlakat hududlari o‘rtasida sheriklik aloqalarini o‘rnatishni kelishib oldilar.

Узбекистан представил свой инвестиционный потенциал на международном экономическом саммите «Западное Причерноморье», который прошел в турецкой провинции Кастамону. Представители узбекского посольства рассказали участникам встречи о проводимых реформах, условиях для иностранных компаний и перспективных направлениях для совместных проектов.
Особое внимание стороны уделили промышленной кооперации. Представители Узбекистана и Турции обсудили сотрудничество в производстве мебели, дверей и изделий из древесины, выпуске комплектующих и расширении прямых связей между предприятиями двух стран. В ходе переговоров были установлены контакты с рядом турецких компаний, включая Gülcan Mobilya, Dortek и Zintaş.
Кроме того, участники встречи обсудили развитие сотрудничества в сфере образования, туризма, горнодобывающей отрасли и новых бизнес-проектов. Турецкие компании выразили заинтересованность в выходе на рынок Узбекистана, а стороны договорились организовать обмен деловыми делегациями, B2B-встречи и проработать создание партнерских связей между регионами двух стран.