Uzbekistonda tadbirkorlik faolligi o‘sishda davom etmoqda. Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2026-yil 1-iyul holatiga ko‘ra, mamlakatda har ming aholiga o‘rtacha 32 ta tadbirkorlik subyekti to‘g‘ri kelgan.
Eng yuqori ko‘rsatkich Toshkentda qayd etilgan – bu yerda har ming kishiga 50 nafar tadbirkor to‘g‘ri keladi. Hududlar orasida Xorazm viloyati ham ajralib turadi, bu yerda har ming aholiga 46 ta biznes subyekti, Sirdaryo viloyatida 41 ta va Navoiy viloyatida 38 ta. Jizzax va Buxoro viloyatlarida bu ko‘rsatkich 35 nafar tadbirkorni tashkil etdi.
Mamlakatning bir qator hududlarida pastroq ko‘rsatkichlar qayd etilgan. Farg‘ona va Samarqand viloyatlarida har ming aholiga 27 tadan tadbirkor, Qashqadaryo va Namangan viloyatlarida esa 26 tadan to‘g‘ri keladi. Eng kam ko‘rsatkich Surxondaryo viloyatida bo‘lib, bu yerda har ming kishiga 24 ta tadbirkorlik subyekti ro‘yxatga olingan. Barcha ma’lumotlar yaxlitlangan holda keltirilgan.

Entrepreneurial activity continues to grow in Uzbekistan. According to the National Statistics Committee, as of July 1, 2026, there were an average of 32 business entities per thousand inhabitants in the country.
The highest level was recorded in Tashkent, where the figure reached 50 entrepreneurs per thousand people. Among the regions, Khorezm Region also stands out with 46 business entities per thousand inhabitants, Sirdaryo Region with 41, and Navoiy Region with 38. In Jizzakh and Bukhara Regions, the figure was 35 entrepreneurs.
Lower values were recorded in a number of regions of the country. In Fergana and Samarkand Regions, there are 27 entrepreneurs per thousand inhabitants, and in Kashkadarya and Namangan Regions, there are 26. The minimum figure was in Surkhandarya Region, where 24 business entities per thousand people were registered. All data are rounded.