O'zbekiston startapi Silicon Valleyni zabt etmoqda: Qoraqalpog'istonlik yigitning loyihasi Y Combinator'ga kirdi
Speko kompaniyasi turli vazifalar uchun eng yaxshi ovozli AI modellarini tanlashga yordam beradigan sun'iy intellektga asoslangan platforma yaratmoqda.
Qoraqalpog‘istonlik Beknazar Abdikamolov tomonidan asos solingan Speko startapi dunyodagi eng mashhur akseleratorlardan biri bo‘lgan Y Combinator dasturiga kirdi. Loyiha sun'iy intellekt sohasida yechimlar ishlab chiqish bilan shug‘ullanadi va xalqaro bozorga yo‘naltirilgan.
Speko'ning asosiy ishlanmasi – ovozli AI modellarini intellektual marshrutlash tizimi. Platforma mavjud nutqni aniqlash texnologiyalarini, katta til modellarini va ovoz sintezi tizimlarini tahlil qiladi, so‘ngra til, ish tezligi, sifati va narxini hisobga olgan holda eng mos variantni avtomatik ravishda tanlaydi.
Loyiha muallifining so‘zlariga ko‘ra, g‘oya turli ovozli modellar bilan ko‘p yillik tajribalardan so‘ng paydo bo‘lgan. Sun'iy intellekt texnologiyalari tez o‘zgarib borayotganligi sababli, Speko doimiy ravishda yechimlarni aniqlik, so‘rovlarni qayta ishlash vaqti va boshqa parametrlar bo‘yicha taqqoslaydi, bu esa dasturchilarga kodni o‘zgartirmasdan eng yaxshi modellardan foydalanish imkonini beradi.
Avvalroq Beknazar Abdikamolovning boshqa bir startapi Meta* kompaniyasining Osiyodagi birinchi sarmoyasi bo‘lgan va Forbes jurnali tomonidan e'tirof etilgan edi. Yangi loyiha O‘zbekistondan raqamli mahsulotlar eksportini rivojlantirish va global texnologik kompaniyalar yaratish yo‘nalishini davom ettirmoqda.

Узбекистанский стартап покоряет Кремниевую долину: проект уроженца Каракалпакстана попал в Y Combinator
Компания Speko создает платформу на базе искусственного интеллекта, которая помогает выбирать лучшие голосовые ИИ-модели для разных задач.
Стартап Speko, основанный уроженцем Каракалпакстана Бекназаром Абдикамаловым, вошел в программу одного из самых известных мировых акселераторов Y Combinator. Проект занимается разработкой решений в сфере искусственного интеллекта и ориентирован на международный рынок.
Главная разработка Speko — интеллектуальная система маршрутизации голосовых ИИ-моделей. Платформа анализирует доступные технологии распознавания речи, большие языковые модели и системы синтеза голоса, после чего автоматически выбирает наиболее подходящий вариант с учетом языка, скорости работы, качества и стоимости.
По словам создателя проекта, идея появилась после многолетних экспериментов с различными голосовыми моделями. Поскольку технологии искусственного интеллекта быстро меняются, Speko постоянно сравнивает решения по точности, времени обработки запросов и другим параметрам, позволяя разработчикам использовать лучшие модели без изменения кода.
Ранее другой стартап Бекназара Абдикамалова стал первой инвестицией компании Meta* в Азии и был отмечен журналом Forbes. Новый проект продолжает развивать направление экспорта цифровых продуктов из Узбекистана и создания глобальных технологических компаний.