Uzbekistan 2030-yilgacha sun'iy intellekt bilan bog'liq loyihalarga 6 milliard dollardan ortiq xususiy investitsiyalarni jalb qilishga kelishib oldi. Mablag'larning asosiy qismi umumiy quvvati 800 MVt bo'lgan hisoblash infratuzilmasini yaratishga yo'naltiriladi. Yangi quvvatlarni mamlakatning turli hududlarida bosqichma-bosqich ishga tushirish rejalashtirilgan.
Raqamli texnologiyalar vazirining birinchi o'rinbosari Oleg Pekosning ta'kidlashicha, Uzbekistanning mavjud hisoblash infratuzilmasi allaqachon deyarli 90% ga yuklangan. Qo'shimcha ob'ektni noyabr oyida, yana birini esa 2026-yil oxirigacha ishga tushirish rejalashtirilgan. Davlat tuzilmalari ham o'zlarining IT-tizimlarini hisoblash resurslariga bo'lgan o'sib borayotgan talabga moslashtirishlari kerak bo'ladi.
Shu bilan birga, Uzbekistan AI-texnologiyalar eksportini oshirmoqda. Toshkentdagi IT Park rezidentlari orasida eksportchi kompaniyalar soni 2024-yildagi 24 tadan hozirda 160 taga oshdi. Vazirlik ma'lumotlariga ko'ra, mamlakatda ishlab chiqilgan sun'iy intellekt sohasidagi mahsulotlar va xizmatlar allaqachon dunyoning 80 mamlakatiga yetkazib berilmoqda.

Узбекистан договорился о привлечении более $6 млрд частных инвестиций в проекты, связанные с искусственным интеллектом, до 2030 года. Основная часть средств будет направлена на создание вычислительной инфраструктуры общей мощностью 800 МВт. Новые мощности планируют вводить поэтапно в разных регионах страны.
Как заявил первый заместитель министра цифровых технологий Олег Пекось, существующая вычислительная инфраструктура Узбекистана уже загружена почти на 90%. Дополнительный объект рассчитывают запустить в ноябре, а еще один — до конца 2026 года. Государственным структурам также предстоит адаптировать собственные IT-системы к растущему спросу на вычислительные ресурсы.
Параллельно Узбекистан наращивает экспорт ИИ-технологий. Число компаний-экспортеров среди резидентов ташкентского IT Park увеличилось с 24 в 2024 году до 160 сейчас. По данным министерства, разработанные в стране продукты и услуги в области искусственного интеллекта уже поставляются в 80 стран мира.