Eʼzoza Beshimjonova 22 davlatdan kelgan maktab o‘quvchilari orasida xalqaro tanlovdan o‘tib, “50 let Pobedy” atom muzqaymoq kemasida “Ledokol znaniy” nomli 10 kunlik Arktika ekspeditsiyasiga jo‘nab ketdi.
Murmanskdan yettinchi xalqaro ilmiy-ma’rifiy “Ledokol znaniy” ekspeditsiyasi boshlandi. Uning ishtirokchilari orasida O‘zbekistonlik maktab o‘quvchisi Eʼzoza Beshimjonova ham bor. Boshqa yosh tadqiqotchilar bilan birga u “50 let Pobedy” atom muzqaymoq kemasida Shimoliy qutbga yo‘l oldi.
Ekspeditsiya marshruti Murmansk, Shimoliy qutb va Frans Iosif Yeri arxipelagini o‘z ichiga oladi, shundan so‘ng kema Murmanskga qaytadi. Sayohat o‘n kun davom etadi. Eʼzoza uchun bu nafaqat sayyoramizning eng borish qiyin bo‘lgan nuqtalaridan birini ko‘rish imkoniyati, balki yangi ilmiy va texnologik ishlanmalar bilan tanishish hamda turli mamlakatlardagi tengdoshlari bilan muloqot qilish imkoniyatidir.
Maktab o‘quvchisi xalqaro tanlovdan muvaffaqiyatli o‘tgani tufayli ekspeditsiyaga yo‘llanma oldi. Unda 22 davlatdan 5 mingga yaqin maktab o‘quvchisi ishtirok etdi. Sinovlar uch bosqichda o‘tkazildi va tabiiy fanlar, ilg‘or texnologiyalar, atom energetikasi va Arktikani o‘zlashtirish bo‘yicha vazifalarni o‘z ichiga oldi. Finalda ishtirokchilar atom texnologiyalarining zamonaviy dunyoga ta’siri haqida ijodiy ishlar tayyorladilar. Endi Eʼzoza O‘zbekistonni yosh tadqiqotchilarning xalqaro hamjamiyatida namoyish etmoqda.

Эъзоза Бешимжанова отправилась в 10-дневную арктическую экспедицию «Ледокол знаний» на атомном ледоколе «50 лет Победы», пройдя международный отбор среди школьников из 22 стран.
Из Мурманска стартовала седьмая международная научно-просветительская экспедиция «Ледокол знаний». В числе её участников — школьница из Узбекистана Эъзоза Бешимжанова. Вместе с другими молодыми исследователями она отправилась к Северному полюсу на атомном ледоколе «50 лет Победы».
Маршрут экспедиции включает Мурманск, Северный полюс и архипелаг Земля Франца-Иосифа, после чего судно вернётся в Мурманск. Путешествие продлится десять дней. Для Эъзозы это не только возможность увидеть одну из самых труднодоступных точек планеты, но и шанс познакомиться с новыми научными и технологическими разработками и пообщаться со сверстниками из разных стран.
Путёвку в экспедицию школьница получила благодаря успешному прохождению международного отбора. В нём участвовали около 5 тысяч школьников из 22 государств. Испытания проходили в три этапа и включали задания по естественным наукам, передовым технологиям, атомной энергетике и освоению Арктики. В финале участники подготовили творческие работы о влиянии атомных технологий на современный мир. Теперь Эъзоза представляет Узбекистан в международном сообществе юных исследователей.