Iyul oyida mamlakatning xalqaro zaxiralari oltinning jismoniy hajmi qisqarganiga qaramay, qariyb 590 million dollarga oshdi. Shu bilan birga, valyuta aktivlarining tuzilishi sezilarli darajada o'zgardi.
O'zbekistonning xalqaro zaxiralari 1-avgust holatiga ko'ra, bir oy avvalgi 63,76 milliard dollarga nisbatan 64,35 milliard dollarga yetdi. Markaziy bank ma'lumotlariga ko'ra, iyul oyida bu ko'rsatkich 589,8 million dollarga yoki 0,93 foizga o'sgan. O'sishning asosiy manbai oltin zaxiralarini qayta baholash bo'ldi.
Zaxiralar tarkibidagi oltinning qiymati 55,76 milliard dollardan 56,12 milliard dollarga ko'tarildi, garchi uning jismoniy hajmi 13,9 milliondan 13,8 million troy unsiyagacha qisqargan bo'lsa ham. Endi oltin mamlakatning barcha xalqaro zaxiralarining 87 foizdan ortig'ini tashkil etadi.
Valyuta zaxiralari bir oy ichida 7,44 milliard dollardan 7,65 milliard dollarga oshdi. Shu bilan birga, qimmatli qog'ozlar hajmi keskin qisqardi — 2,86 milliard dollardan 1,76 milliard dollarga. Shu bilan birga, naqd xorijiy valyuta va depozitlar 4,58 milliard dollardan 5,89 milliard dollarga oshdi. Xususan, xorijiy banklardagi mablag'lar 3,39 milliard dollardan 4,66 milliard dollarga ko'tarildi.
Shuningdek, SDR hajmi 556,7 million dollardan 572,4 million dollarga, boshqa markaziy banklar, Xalqaro Valyuta Jamg'armasi va shunga o'xshash tashkilotlardagi mablag'lar esa 1,20 milliard dollardan 1,23 milliard dollarga oshdi. O'zbekistonning Xalqaro Valyuta Jamg'armasidagi zaxira pozitsiyasi deyarli o'zgarmadi va 0,01 million dollarni tashkil etdi.

In July, the country's international reserves increased by almost $590 million, despite a reduction in the physical volume of gold. At the same time, the structure of foreign currency assets changed significantly.
Uzbekistan's international reserves reached $64.35 billion by August 1, up from $63.76 billion a month earlier. In July, the figure increased by $589.8 million, or 0.93%, according to data from the Central Bank. The main source of the increase was the revaluation of gold reserves.
The value of gold in the reserves rose from $55.76 billion to $56.12 billion, although its physical volume decreased from 13.9 million to 13.8 million troy ounces. Gold now accounts for more than 87% of all the country's international reserves.
Foreign currency reserves increased from $7.44 billion to $7.65 billion over the month. At the same time, the volume of securities sharply decreased — from $2.86 billion to $1.76 billion. Simultaneously, cash foreign currency and deposits increased from $4.58 billion to $5.89 billion. In particular, funds in foreign banks grew from $3.39 billion to $4.66 billion.
Also, the volume of SDRs increased from $556.7 million to $572.4 million, and funds in other central banks, the IMF, and similar organizations — from $1.20 billion to $1.23 billion. Uzbekistan's reserve position in the IMF remained almost unchanged at $0.01 million.