Iyul oyida mamlakatning xalqaro zaxiralari oltinning jismoniy hajmi qisqarganiga qaramay, qariyb 590 million dollarga oshdi. Shu bilan birga, valyuta aktivlarining tuzilishi sezilarli darajada o'zgardi.
O'zbekistonning xalqaro zaxiralari 1-avgust holatiga ko'ra, bir oy avvalgi 63,76 milliard dollarga nisbatan 64,35 milliard dollarga yetdi. Markaziy bank ma'lumotlariga ko'ra, iyul oyida bu ko'rsatkich 589,8 million dollarga yoki 0,93 foizga o'sgan. O'sishning asosiy manbai oltin zaxiralarini qayta baholash bo'ldi.
Zaxiralar tarkibidagi oltinning qiymati 55,76 milliard dollardan 56,12 milliard dollarga ko'tarildi, garchi uning jismoniy hajmi 13,9 milliondan 13,8 million troy unsiyagacha qisqargan bo'lsa ham. Endi oltin mamlakatning barcha xalqaro zaxiralarining 87 foizdan ortig'ini tashkil etadi.
Valyuta zaxiralari bir oy ichida 7,44 milliard dollardan 7,65 milliard dollarga oshdi. Shu bilan birga, qimmatli qog'ozlar hajmi keskin qisqardi — 2,86 milliard dollardan 1,76 milliard dollarga. Shu bilan birga, naqd xorijiy valyuta va depozitlar 4,58 milliard dollardan 5,89 milliard dollarga oshdi. Xususan, xorijiy banklardagi mablag'lar 3,39 milliard dollardan 4,66 milliard dollarga ko'tarildi.
Shuningdek, SDR hajmi 556,7 million dollardan 572,4 million dollarga, boshqa markaziy banklar, Xalqaro Valyuta Jamg'armasi va shunga o'xshash tashkilotlardagi mablag'lar esa 1,20 milliard dollardan 1,23 milliard dollarga oshdi. O'zbekistonning Xalqaro Valyuta Jamg'armasidagi zaxira pozitsiyasi deyarli o'zgarmadi va 0,01 million dollarni tashkil etdi.

За июль международные резервы страны увеличились почти на $590 млн, несмотря на сокращение физического объёма золота. При этом структура валютных активов заметно изменилась.
Международные резервы Узбекистана к 1 августа достигли $64,35 млрд против $63,76 млрд месяцем ранее. За июль показатель вырос на $589,8 млн, или 0,93%, следует из данных Центрального банка. Главным источником увеличения стала переоценка золотых запасов.
Стоимость золота в составе резервов поднялась с $55,76 млрд до $56,12 млрд, хотя его физический объём сократился с 13,9 млн до 13,8 млн тройских унций. На золото теперь приходится более 87% всех международных резервов страны.
Валютные резервы за месяц выросли с $7,44 млрд до $7,65 млрд. При этом объём ценных бумаг резко сократился — с $2,86 млрд до $1,76 млрд. Одновременно наличная иностранная валюта и депозиты увеличились с $4,58 млрд до $5,89 млрд. В частности, средства в зарубежных банках выросли с $3,39 млрд до $4,66 млрд.
Также объём СДР увеличился с $556,7 млн до $572,4 млн, а средства в других центробанках, МВФ и аналогичных организациях — с $1,20 млрд до $1,23 млрд. Резервная позиция Узбекистана в МВФ практически не изменилась и составила $0,01 млн.