Uzbekistan Markaziy banki biometrik ma'lumotlar bilan bog'liq bo'shliqni yopdi: MKO mijozlarining ma'lumotlarini endi xorijda saqlash mumkin emas
Bundan tashqari, regulyator hujjat terminologiyasini qonunchilikka muvofiqlashtirdi
Yangi qoidalar nafaqat mikromoliyaviy tashkilotlar va lombardlarga, balki faktoring va kafolat kompaniyalariga ham ta'sir ko'rsatdi. Ularning mijozlarining biometrik ma'lumotlari endi faqat O'zbekiston hududida saqlanishi kerak.
O'zbekiston Markaziy banki nobank kredit tashkilotlarining axborot xavfsizligiga qo'yiladigan talablarni kuchaytirdi. Tegishli o'zgartirishlar 22-iyuldagi qaror bilan kiritilgan bo'lib, uni Adliya vazirligi 5-avgustda ro'yxatdan o'tkazdi. Hujjat 6-avgustdan kuchga kirdi.
Endi talablar mikromoliyaviy tashkilotlar, lombardlar, ipoteka qayta moliyalashtirish tashkilotlari, shuningdek, kafolat va faktoring xizmatlarini ko'rsatuvchi kompaniyalarga nisbatan qo'llaniladi. Ularning barchasi uchun yagona belgi – "nobank kredit tashkilotlari" joriy etildi.
Asosiy yangiliklardan biri biometrik ma'lumotlarga tegishli. Mijozlarni identifikatsiya qilish va autentifikatsiya qilish uchun ishlatiladigan ma'lumotlar O'zbekiston hududida saqlanishi kerak. Shu bilan birga, biometrikaga tegishli bo'lmagan oddiy shaxsiy ma'lumotlarni "Shaxsiy ma'lumotlar to'g'risida"gi qonun talablariga rioya qilgan holda xorijda saqlash va qayta ishlashga ruxsat beriladi.
Bundan tashqari, regulyator hujjat terminologiyasini qonunchilikka muvofiqlashtirdi: "maxfiy" so'zi "konfidensial" so'ziga almashtirildi. Qonun, shuningdek, fuqarolarning genetik ma'lumotlarini va mamlakatda faoliyat yurituvchi telekommunikatsiya operatorlari xizmatlaridan foydalanuvchilarning ma'lumotlarini O'zbekistonda majburiy saqlashni nazarda tutadi.

Новые правила затронули не только микрофинансовые организации и ломбарды, но и факторинговые и гарантийные компании. Биометрические данные их клиентов теперь должны находиться исключительно на территории Узбекистана.
Центральный банк Узбекистана ужесточил требования к информационной безопасности небанковских кредитных организаций. Соответствующие изменения внесены постановлением от 22 июля, которое Министерство юстиции зарегистрировало 5 августа. Документ вступил в силу 6 августа.
Теперь требования распространяются на микрофинансовые организации, ломбарды, ипотечные рефинансирующие организации, а также компании, предоставляющие гарантии и факторинговые услуги. Для всех них введено единое обозначение — «небанковские кредитные организации».
Одно из ключевых нововведений касается биометрической информации. Данные, которые используются для идентификации и аутентификации клиентов, необходимо хранить на территории Узбекистана. При этом обычные персональные данные, не относящиеся к биометрии, допускается хранить и обрабатывать за рубежом при соблюдении требований закона «О персональных данных».
Кроме того, регулятор привёл терминологию документа в соответствие с законодательством: слово «секретный» заменено на «конфиденциальный». Закон также предусматривает обязательное хранение в Узбекистане генетических данных граждан и данных пользователей услуг телекоммуникационных операторов, работающих в стране.