Etihad Airways aviakompaniyasi Abu-Dabi va Toshkent o'rtasida birinchi to'g'ridan-to'g'ri marshrutni ishga tushirdi. Dastlabki reys to'liq to'ldirilgan bo'lib, bu yo'lovchilarning yangi yo'nalishga bo'lgan yuqori qiziqishini ko'rsatadi. O'zbekiston va BAA poytaxtlari o'rtasidagi parvozlar endi har kuni amalga oshiriladi.
Abu-Dabi Toshkentdan kelgan yo'lovchilar uchun yirik tranzit markazi sifatida foydalanilishi mumkin. U orqali Fors ko'rfazi mamlakatlari, Yevropa, Levant va Shimoliy Amerikaga sayohatni davom ettirish mumkin. Shu bilan birga, Toshkent Etihad yo'lovchilari uchun Markaziy Osiyoga qo'shimcha havo darvozasi bo'ladi.
Yangi marshrut Etihad Airways va Uzbekistan Airways o'rtasidagi kod-shering kelishuvini to'ldiradi. Buning yordamida yo'lovchilar Toshkentdan Andijon, Buxoro, Farg'ona, Namangan, Nukus, Samarqand, Termiz va Urganchga sayohatni davom ettirishlari, shuningdek, O'zbekiston aviatashuvchisining bir qator xalqaro marshrutlaridan foydalanishlari mumkin bo'ladi.
To'g'ridan-to'g'ri aloqaning ishga tushirilishi O'zbekiston va BAA o'rtasidagi turizm va ishbilarmonlik aloqalarini rivojlantirishga yordam berishi kerak. Xorijiy sayohatchilar uchun Toshkent Samarqand, Buxoro va mamlakatning boshqa shaharlariga sayohat qilish uchun yanada qulay nuqtaga aylanadi. Etihad Airways shuningdek, O'zbekistonning o'sib borayotgan iqtisodiy va turistik salohiyatini ham qayd etadi.

Авиакомпания Etihad Airways запустила первый прямой маршрут между Абу-Даби и Ташкентом. Дебютный рейс оказался полностью заполнен, что указывает на высокий интерес пассажиров к новому направлению. Перелёты между столицами Узбекистана и ОАЭ теперь будут выполняться ежедневно.
Абу-Даби сможет использоваться как крупный транзитный узел для пассажиров из Ташкента. Через него можно продолжить путешествие в страны Персидского залива, Европу, Левант и Северную Америку. Одновременно Ташкент становится для пассажиров Etihad дополнительными воздушными воротами в Центральную Азию.
Новый маршрут дополняет код-шеринговое соглашение Etihad Airways и Uzbekistan Airways. Благодаря ему пассажиры смогут продолжить поездку из Ташкента в Андижан, Бухару, Фергану, Наманган, Нукус, Самарканд, Термез и Ургенч, а также воспользоваться рядом международных маршрутов узбекского перевозчика.
Запуск прямого сообщения должен способствовать развитию туризма и деловых связей между Узбекистаном и ОАЭ. Для иностранных путешественников Ташкент становится более доступным пунктом для поездок в Самарканд, Бухару и другие города страны. В Etihad Airways также отмечают растущий экономический и туристический потенциал Узбекистана.