Uzbekistan va Xitoy metallurgiyada katta sakrashga tayyorlanmoqda: "O'zmetkombinat" yangi loyihalar bo'yicha kelishuvga erishdi
Tomonlar temir rudasi konlarini birgalikda rivojlantirish, zamonaviy metallurgiya kompleksini qurish va ilg'or muhandislik texnologiyalarini jalb qilish niyatida.
"O'zmetkombinat" AJ va Xitoyning MCC CERI kompaniyasi strategik hamkorlik to'g'risida memorandum imzoladi. Hujjat 9-avgust kuni Pekinda O'zbekiston korxonasi rahbariyati va Xitoy kompaniyasi o'rtasidagi muzokaralardan so'ng imzolandi. Uchrashuvda O'zbekistonning Xitoydagi elchisi Farhod Arziyev ishtirok etdi.
Tomonlar Tebinbuloq temir rudasi konini o'zlashtirish, zamonaviy domna metallurgiya kompleksini qurish va "Temirkan" konini rivojlantirish istiqbollariga alohida e'tibor qaratdilar. Shuningdek, geologik tadqiqotlar, loyiha oldi muhandislik ishlari, zamonaviy texnologiyalar va zarur ishlab chiqarish infratuzilmasini yaratish masalalari muhokama qilindi.
Memorandum muzokaralardan yirik sanoat loyihalarini amalga oshirishga o'tish uchun asos bo'lishi kerak. Ularning vazifasi "O'zmetkombinat"ning ishlab chiqarish quvvatlarini oshirish, korxonaning xomashyo bazasini kengaytirish va zamonaviy muhandislik yechimlarini joriy etishdir.
MCC CERI Xitoyning Metallurgical Corporation of China tarkibiga kiradi va metallurgiya, tog'-kon sanoati va og'ir sanoatdagi loyihalarga ixtisoslashgan. Kompaniya bu sohada qariyb 70 yildan beri faoliyat yuritadi va yirik sanoat ob'ektlarini loyihalashtirish bilan shug'ullanadi.
Tomonlar, shuningdek, O'zbekiston va Xitoy o'rtasidagi sanoat va investitsiya hamkorligini rivojlantirishni davom ettirishga kelishib oldilar.

АО «Узметкомбинат» и китайская MCC CERI подписали меморандум о стратегическом сотрудничестве. Документ был заключён 9 августа в Пекине после переговоров руководства узбекского предприятия с китайской компанией. Встреча прошла при участии посла Узбекистана в Китае Фархода Арзиева.
Главное внимание стороны уделили перспективам освоения Тебинбулакского железорудного месторождения, строительству современного доменного металлургического комплекса и развитию месторождения «Темиркан». Также обсуждались геологические исследования, предпроектные инженерные работы, современные технологии и создание необходимой производственной инфраструктуры.
Меморандум должен стать основой для перехода от переговоров к реализации крупных промышленных проектов. Их задача — увеличить производственные мощности «Узметкомбината», расширить сырьевую базу предприятия и внедрить современные инженерные решения.
MCC CERI входит в китайскую Metallurgical Corporation of China и специализируется на проектах в металлургии, горнодобывающей отрасли и тяжёлой промышленности. Компания работает в этой сфере около 70 лет и занимается проектированием крупных промышленных объектов.
Стороны также договорились продолжить развитие промышленного и инвестиционного взаимодействия между Узбекистаном и Китаем.