Uzbekistan va Xitoy metallurgiyada katta sakrashga tayyorlanmoqda: "O'zmetkombinat" yangi loyihalar bo'yicha kelishuvga erishdi
Tomonlar temir rudasi konlarini birgalikda rivojlantirish, zamonaviy metallurgiya kompleksini qurish va ilg'or muhandislik texnologiyalarini jalb qilish niyatida.
"O'zmetkombinat" AJ va Xitoyning MCC CERI kompaniyasi strategik hamkorlik to'g'risida memorandum imzoladi. Hujjat 9-avgust kuni Pekinda O'zbekiston korxonasi rahbariyati va Xitoy kompaniyasi o'rtasidagi muzokaralardan so'ng imzolandi. Uchrashuvda O'zbekistonning Xitoydagi elchisi Farhod Arziyev ishtirok etdi.
Tomonlar Tebinbuloq temir rudasi konini o'zlashtirish, zamonaviy domna metallurgiya kompleksini qurish va "Temirkan" konini rivojlantirish istiqbollariga alohida e'tibor qaratdilar. Shuningdek, geologik tadqiqotlar, loyiha oldi muhandislik ishlari, zamonaviy texnologiyalar va zarur ishlab chiqarish infratuzilmasini yaratish masalalari muhokama qilindi.
Memorandum muzokaralardan yirik sanoat loyihalarini amalga oshirishga o'tish uchun asos bo'lishi kerak. Ularning vazifasi "O'zmetkombinat"ning ishlab chiqarish quvvatlarini oshirish, korxonaning xomashyo bazasini kengaytirish va zamonaviy muhandislik yechimlarini joriy etishdir.
MCC CERI Xitoyning Metallurgical Corporation of China tarkibiga kiradi va metallurgiya, tog'-kon sanoati va og'ir sanoatdagi loyihalarga ixtisoslashgan. Kompaniya bu sohada qariyb 70 yildan beri faoliyat yuritadi va yirik sanoat ob'ektlarini loyihalashtirish bilan shug'ullanadi.
Tomonlar, shuningdek, O'zbekiston va Xitoy o'rtasidagi sanoat va investitsiya hamkorligini rivojlantirishni davom ettirishga kelishib oldilar.

JSC "Uzmetkombinat" and Chinese MCC CERI signed a memorandum of strategic cooperation. The document was concluded on August 9 in Beijing after negotiations between the management of the Uzbek enterprise and the Chinese company. The meeting was held with the participation of Uzbekistan's Ambassador to China, Farhod Arziev.
The parties focused on the prospects for developing the Tebinbulak iron ore deposit, building a modern blast furnace metallurgical complex, and developing the Temirkan deposit. Geological surveys, pre-project engineering work, modern technologies, and the creation of the necessary production infrastructure were also discussed.
The memorandum is intended to become the basis for transitioning from negotiations to the implementation of large industrial projects. Their goal is to increase Uzmetkombinat's production capacity, expand the enterprise's raw material base, and introduce modern engineering solutions.
MCC CERI is part of the Chinese Metallurgical Corporation of China and specializes in projects in metallurgy, mining, and heavy industry. The company has been working in this field for about 70 years and is involved in the design of large industrial facilities.
The parties also agreed to continue developing industrial and investment cooperation between Uzbekistan and China.