"O'zmetkombinat" yangi domna pechini tayyorlamoqda
O'zbekiston yangi metallurgiya ob'ektini qurish va korxonaning xomashyo bazasini mustahkamlashi kerak bo'lgan uchta konni o'zlashtirishni ko'rib chiqmoqda.
"O'zmetkombinat" AJ va Xitoyning SINO STEEL Engineering & Research Incorporation Limited kompaniyasi korxonaning ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirish bo'yicha loyihalarni birgalikda amalga oshirishni muhokama qildi. Muzokaralar Xitoyda, kombinat delegatsiyasining boshqaruvi raisi Bahodir Abdullayev boshchiligidagi ish safari davomida bo'lib o'tdi.
Markaziy masalalardan biri "O'zmetkombinat" hududida yangi domna pechini qurish bo'ldi. Tomonlar, shuningdek, zamonaviy muhandislik va texnologik yechimlarni joriy etish, ishlab chiqarish jarayonlarini modernizatsiya qilish va yangi sanoat quvvatlarini yaratishni ko'rib chiqdilar.
Muzokaralarning alohida bloki Tebinbuloq, Temirkan va Zakar-Chuyanskiy konlariga bag'ishlandi. Ishtirokchilar geologik tadqiqotlar o'tkazish, burg'ulash ishlarini tashkil etish va ob'ektlarni keyinchalik sanoat miqyosida o'zlashtirishni muhokama qildilar.
Ushbu loyihalarni amalga oshirish "O'zmetkombinat"ga ishlab chiqarish salohiyatini oshirish, yanada ishonchli xomashyo bazasini ta'minlash va metallurgiya quvvatlarini kengaytirishga yordam berishi kerak. SINO STEEL bilan muzokaralar O'zbekistonning yirik sanoat loyihalarini tayyorlash bo'yicha xalqaro hamkorligining navbatdagi bosqichi bo'ldi.

АО «Узметкомбинат» и китайская SINO STEEL Engineering & Research Incorporation Limited обсудили совместную реализацию проектов по расширению производственных мощностей предприятия. Переговоры прошли в Китае во время рабочей поездки делегации комбината во главе с председателем правления Баходиром Абдуллаевым.
Одним из центральных вопросов стало строительство новой доменной печи непосредственно на территории «Узметкомбината». Стороны также рассмотрели внедрение современных инженерных и технологических решений, модернизацию производственных процессов и создание новых промышленных мощностей.
Отдельный блок переговоров был посвящён Тебинбулакскому, Темирканскому и Закар-Чуянскому месторождениям. Участники обсудили проведение геологических исследований, организацию буровых работ и последующее промышленное освоение объектов.
Реализация этих проектов должна помочь «Узметкомбинату» увеличить производственный потенциал, обеспечить более надёжную сырьевую базу и расширить металлургические мощности. Переговоры с SINO STEEL стали очередным этапом международного сотрудничества Узбекистана по подготовке крупных промышленных проектов.